Značnou část pacientů trpících zhoubnými novotvary lze úspěšně léčit současnými prostředky, jako jsou chirurgie, radioterapie a chemoterapie. Radioterapie je jedním z významných prostředků léčby nádorových onemocnění. Úkolem radioterapie je zničení nádorového ložiska při minimálním poškození okolních zdravých tkání. V menší míře je využívána radioterapie k léčbě vybraných zánětlivých onemocnění, u nichž základní léčba selhala, nebo u vybraných nemocí pohybového aparátu, kde ozáření uleví od bolesti asi třem čtvrtinám pacientů
Radioterapie v onkologii
Na léčbě vzniklého nádorového onemocnění se podílí v současné době vždy víc medicínských oborů. Kromě chirurgie jsou to léčba zářením, chemoterapie, hormonální léčba, imunoterapie a biologická léčba rakoviny. Kvalitní technické vybavení, zkušenost a dobrá týmová mezioborová spolupráce jsou základní podmínkou úspěšné onkologické léčby.
Moderní radioterapie
Cílem radioterapie je ozáření nádoru co největší možnou dávkou tak, aby nedošlo k poškození okolních zdravých tkání. Moderní radioterapie je založena na ozařování na lineárních urychlovačích produkujících záření o vysoké energii. Použití kobaltových bomb má být omezeno pouze na ty případy, kdy lékaři chtějí dosáhnout zmírnění obtíží u nevyléčitelného nádoru, nebo tam, kde nádorové ložisko není ve velké hloubce.
Přesné zacílení nádorového ložiska pomocí počítačové tomografie (CT) a tvarování ozařovacích polí bloky či speciálním mnoholistovým kolimátorem jsou podmínkou úspěšné moderní léčby.
Náklady na vybudování radioterapeutického pracoviště jdou do desítek až stovek miliónů. Celosvětový trend koncentrovat tuto léčbu na velká pracoviště, aby se umožnilo plné využití moderní technologie a akumulace zkušeností, je proto opodstatněný.
Léčit a neškodit na jiných místech
Pro úspěch léčby je velmi důležitý způsob ionizačního ozařování, tedy rozložení aplikované dávky jak v příslušném prostoru, tak i v čase. Co se týče rozdělení dávky v prostoru, přináší v poslední době významný pokrok využití protonů a některých těžších iontů (například kobaltu), nazývané hadronovou terapií. K terapii nádorových onemocnění se využívá kompaktní protonový synchrotron (urychlovač protonů).
Vedlejší účiny radioterapie
Radioterapie je někdy provázena poškozením kůže ionizujícím zářením. Rozhodující je absorbovaná dávka záření v kůži a další okolnosti, například zda poškození vzniklo větší jednorázovou dávkou nebo několika menšími dávkami a jejich součtem. Vše závisí na individuální vnímavosti, méně se uplatní odolnost organismu. Na kůži vznikají tak zvané radiodermatitidy, jejichž obtíže a léčení značně překonávají původní poruchu, pro kterou byly předepsány.
Léčba rakoviny pouhými paprsky?
Marie Curie-Sklodowská (1867-1934) s manželem Pierre Curie zkoumala v roce 1898 záření vycházející ze smolince a společně objevili při tom daleko vydatněji vyzařující prvek radium. Marie zároveň odhalila i další prvek – polonium, který nazvala podle své polské vlasti. Rok 1898 se tak stal rokem radia, neobyčejně cenného prostředku ke zvládnutí zhoubných nádorů kůže či hrtanu. Už v roce 1905 Robert Abbe, chirurg z New Yorku, oznámil první úspěšnou léčbu pacientky radioterapií, při níž vyhojil prokázaný karcinom děložního hrdla. Léčba rakoviny „pouhými paprsky“ vzbudila senzaci. Mnozí věřili, že byl konečně objeven lék na rakovinu. Nebylo to tak jednoduché – trvalá vyléčení byla vzácná a v průběhu léčby docházelo i k poškození pacientů. Škodlivost účinků záření nebyla známa a mnozí rentgenologové se stali obětí svého povolání. I tak bylo radium pro lékařství nesmírně významné. Brzy začaly převažovat jeho výhody.
Radioaktivní prameny
Zázračné vlastnosti různých pramenů jsou někdy vysvětlovány i tím, že voda je radioaktivní. Její pití by tedy bylo jakousi velmi jednoduchou radioterapií. Vývěry radioaktivních vod jsou pravděpodobné nejenom všude tam, kde se těžil uran, ale třeba i na místech stříbrných dolů. Mezi údajně radioaktivní prameny patří ten, který pramení u Zlatkova nedaleko Bystřice pod Pernštejnem, a také pramen svaté Eleonory (Lenora) na břehu řeky Lužnice v Táboře, nedaleko Lázní.