Rakoviny štítné žlázy v posledních desetiletích přibývá. V případě včasného záchytu je rakovina štítné žlázy kombinací operativního zákroku a podání radiojodu vyléčitelná.
Rakovina štítné žlázy: Výskyt onemocnění
Rakovina štítné žlázy (zhoubné nádory na štítné žláze) je nejčastější zhoubné onemocnění žláz s vnitřní sekrecí. I když je rakovina štítné žlázy v porovnání se zhoubným onemocněním jiných orgánů méně častá, nejedná se o chorobu se vzácným výskytem.
- Na rakovinu štítné žlázy umírá necelé půl procento lidí, kteří zemřou na rakovinu.
- Statistiky rovněž prokazují častější výskyt tohoto onemocnění u mužů než u žen.
- V oblastech s nedostatkem jódu jsou častější poruchy funkce štítné žlázy a jeho nedostatek se podílí i na vzniku rakoviny štítné žlázy. Potřeba jódu (v mikrogramech na den): kojenci 90-100 (pokud mají nízkou porodní hmotnost – 150 až 180), děti 100-120, dospívající 200, těhotné a kojící ženy 230-260, ženy v přechodu 200 a důchodci 180.
- Rakovina štítné žlázy je také tragickým důsledkem radioaktivního ozáření (jaderné katastrofy).
Příznaky rakoviny štítné žlázy
Rakovina štítné žlázy se začne projevovat jako nahmatatelná velká a tvrdá uzlina na hrdle (v oblasti štítné žlázy). V pokročilejším stadiu nemoci dochází ke zvětšení (zduření) lymfatických uzlin – krčních a nadklíčkových. Postižený špatně polyká, trpí pocitem cizího tělesa v krku, špatně se mu dýchá.
I když je štítná žláza postižena zhoubným nádorem, ještě poměrně dlouhou dobu produkuje hormon.
Problém rakoviny štítné žlázy spočívá rovněž v častých metastázách mízní cestou do lymfatických uzlin, a nebo krví do jater, plic a do kostí.
Rakovina štítné žlázy po černobylské tragédii
Šestadvacátý den měsíce dubna 1986 rozdělil věk jaderné energie na dvě části: před Černobylem a po něm. Radioaktivní mrak, který se tehdy rozprostřel nad celou Evropou, poprvé nad všechnu pochybnost prokázal nadnárodní hrozbu a dopad atomové nehody. Množství radioaktivního materiálu z Černobylu bylo dvěstěkrát větší nežli z atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki. Záření radioaktivních částic ohrozilo zdraví a životy miliónů lidí.
- Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 1993 uvedla, že po černobylské tragédii se na zasažených územích čtyřiadvacetkrát zvýšil počet onemocnění rakovinou štítné žlázy.
- Podle studie WHO ovšem trpělo například v nejvážněji zasažených částech Ukrajiny a Běloruska rakovinou štítné žlázy 300krát více dětí než v mezinárodním průměru.
- Lékaři připomínají, že účinky radioaktivního ozáření na štítnou žlázu se v organismu násobí a mohou se projevit za mnoho let nebo i v dalších generacích.