Ranunculus je pryskyřník. Pryskyřníky jsou bohatě zastoupený botanický rod, čítající víc než čtyři stovky druhů. Plnokvěté pryskyřníky, které se jen velmi přibližně podobají našim lučním „mazanečkům“, si rádi vysazujeme i na české (moravské, slezské) zahrádky. Jak pěstovat Ranunculus, pryskyřník? Kdy je doba k jejich vysazení a jakou vyžadují péči?
Pryskyřníky dobře známe z luk
V našich podmínkách je asi nejrozšířenějším a volně rostoucím pryskyřníkem pryskyřník prudký. Znají jej především chovatelé hospodářského zvířectva, protože tato nenápadná žlutá bylina (lidově zvaná například mazaneček, babí lesk, blejskavé kvítí, blejskavka ) je jedovatá. Proto jej hospodáři odstraňují z posečené píce. Ranunculus acris, prykyřník prudký, dává lukám a přízemnímu porostu sice pohledný žlutý akcent, k jiným účelům se ovšem nehodí (ani do kytice lučních květů není vhodný, rychle opadá).
Plnokvěté pryskyřníky (Ranunculus)
To takový Ranunculus v plnokvěté variantě, tak to je jiný „level“. Plnokvěté pryskyřníky přišly naše zahrádky z Asie. Vyskytují se v bílé, žluté, krémové, růžové, lososové, fialové, oranžové i rudé barvě, tedy ve všech odstínech kromě modré. Nepřehlédnutelné, až pivoňkám podobné pryskyřníky se hodí do truhlíků i záhonů. Jsou oblíbeným druhem k řezu, i do svatebních kytic.
Můžeme si vybrat
- Asijské druhy jsou 20 – 30 cm vysoké a kvetou na počátku léta. Vysazují se na slunné stanoviště od března.
- Záhonové pryskyřníky jsou mrazuvzdorné trvalky, od asijských typů se liší tím, že mají menší kulovité a méně barevné květy.
- Pryskyřníky pro skalky jsou nízké a nejsou vždy mrazuvzdorné.
Jako okrasnou trvalku u nás nejčastěji pěstujeme plnokvětý pryskyřník asijský (ranunculus asiaticus), který pochází z východu, je pouze mírně jedovatý a vyskytuje se v mnoha barevných variacích.
Ranunculus: Pěstování
Drobné hlízy pryskyřníku vysazujeme od března do dubna, a nebo na podzim. Mělo by to být do neutrální, propustné a kypré půdy. Ideální je slunečné stanoviště, případně světlý polostín. Dbejte také na to, aby stanoviště bylo chráněné proti silnému větru. Je třeba také dbát, aby je nepoškodil, či dokonce zcela nezničil mráz. Na teploty okolo nuly a na mrazy nejsou tyto rostliny zvyklé, protož jejich domovinou je Orient. Před výsadbou se doporučuje hlízy namočit na 3 – 4 hodiny do vody.
Živiny, zálivka
Pokud je půda dostatečně bohatá na živiny, obejde se vysazený pryskyřník bez hnojení. Důležitá je však zálivka, která by měla být pravidelná. Pryskyřníkům nedělá dobře vyschlá půda, ale nemají rádi ani přemokření. Dbejte také na to, aby stanoviště bylo chráněno proti silnému větru.
Doba květu
Zhruba v květnu se na rostlinách začnou objevovat první poupata květů. Při správné péči pryskyřníky kvetou po dobu šesti týdnů. Po odkvětu stonek ustřihněte, podpoříte tím tvorbu nového květenství. Při řezu vybírejte nové květy, které pak vydrží ve váze až 14 dnů. Nezapomínejte jim ale průběžně měnit vodu.
Přezimování prykyřníků
Jakmile pryskyřníky odkvetou, necháme odumřít listy a hlízy vyjmeme z půdy, očistíme a uložíme do chladné, avšak bezmrazé místnosti, třeba. do sklepa. Tam hlízy v bezpečí přezimují a na jaře je můžeme vysadit znovu. K přezimování vybírejte nově vytvořené hlízy.