Kojící žena by se měla stravovat pestře, v jejím jídelníčku mají být obsaženy základní živiny. Živočišné tuky je třeba nahradit rostlinnými. Důležité je jíst mořské ryby a jiné produkty, které zajišťují přísun jodu. Tento prvek je nezbytný pro správný duševní i tělesný vývoj dítěte. Je nezbytné zcela vyloučit kouření a alkohol.
Jídelníček kojící ženy
Kojícím maminkám je doporučováno, aby se vystříhaly nadýmavých potravin, protože po nich má problémy s plynatostí i jejich dťátko.
Žádná rada neplatí universálně, proto je vhodné vypozorovat, co děťátku nedělá dobře a co mu nevadí. Některé ženy mohou i při kojení jíst cokoliv, a miminku to nevadí.
Obecně platí, že by strava kojící ženy měla obsahovat hodně mléka (nebo mléčných produktů, zdroj vápníku), vitamíny, minerály. Protože má někdy kojící maminka problémy s vyprazdňováním (někdy jsou toho příčinou i nezhojené jizvy po porodu), je dobré konzumovat stravu s vyšším obsahem vlákniny.
Kojící maminka nemá moc času na vaření, a někdy musí vařit i pro starší dítě. Přinášíme několik typů na rychlý, energeticky hodnotná jednoduchá jídla.
Poznámka: Obilninové kaše lze konzumovat i za studena jako hodnotnou přesnídávku nebo druhou večeři.
Vločková kaše se sušenými švestkami
1 litr vody, špetka soli, 160 g ovesných vloček, sladká smetana, cukr, 12 sušených švestek
Oprané švestky necháme nad párou změknout a vypeckujeme je. Vodu se solí uvedeme do varu, vsypeme vločky a ve vodní lázni za stálého míchání uvaříme za 10-15 minut. Na talíře rozdělíme švestky a zalijeme kaší. Přeléváme mírně oslazenou smetanou.
Vločková kaše s jablky
1 litr mléka nebo vody, špetka soli, 160 g ovesných vloček, 2-3 lžíce cukru (třeba přírodního), 2 lžíce opraných a osušených rozinek, 1 velké jablko, mléko nebo máslo na polévání
Vločky vsypeme do vroucí osolené vody nebo mléka a 10 minut vaříme. Potom přidáme cukr a rozinky. Krátce povaříme a nakonec vmícháme ustrouhané jablko. Při podávání přeléváme kaši uvařenou z vody mlékem. Mléčnou kaši můžeme omastit trochou rozehřátého másla.
Jáhlová kaše
1 litr mléka, špetka soli, 150 g jáhel, 20 g másla, 4 lžíce sladké smetany, 4 hrstky sušených meruněk
Meruňky dobře opereme v teplé vodě a nad párou necháme změknout. Jáhly přebereme, propláchneme a 2-3krát spaříme vroucí vodou. Potom jáhly scedíme, zalijeme studeným mlékem, přidáme sůl, máslo a ve vodní lázni zvolna vaříme za stálého míchání. Do hotové kaše vmícháme smetanu a změklé, na nudličky nakrájené meruňky. Vynecháme-li smetanu a meruňky, sypeme kaši cukrem se skořicí a poléváme střídmě máslem.
Zapečené palačinky s rozhudou
O,5 l mléka, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, sůl, tuk na pečení; 250 gměkkého netučného tvarohu, zelené bylinky (pažitka, kerblík, petrželka), 1/2 lžičky sladké mleté papriky, kmín, sůl, 50 g strouhaného sýra
Tvaroh našleháme s trochu mléka, ochutíme paprikou, solí a doplníme jemně nasekanými bylinkami. Palačinky připravíme obvyklým způsobem, potřeme je náplní, stočíme a urovnáme do vymazané formy. Dobře je v troubě prohřejeme, posypeme strouhaným sýrem a zapečeme dozlatova. Ozdobíme pažitkou a podáváme se salátem.
Rajčata plněná pažitkovým krémem
4 rajčata 100 g měkkého tvarohu 20 g másla 2 lžíce mléka 10 g pažitky sůl
Příprava: Rajčata přibližně v jedné třetině seřízneme a vydlabeme z nich dužinu. Máslo našleháme s tvarohem, přidáme mléko, sůl a nakrájenou pažitku. Tuto směs stříkáme ozdobnou trubičkou do vydlabaných rajčat a nakonec přiklopíme seříznuté vršky jako pokličky.
Pomazánka ze sardinek
1 konzerva sardinek, pažitka, netučný tvaroh, pomazánkové máslo. V misce rozmícháme sardinky s 1/2 kostky netučného tvarohu, podle chuti osolíme a opepříme, přidáme jemně nakrájenou cibulku a 2-3 lžíce pomazánkového másla. Dobře promícháme a podáváme na tmavém chlebu, který ozdobíme na tenké plátky nakrájeným rajčetem.