Už za pár dní po příchodu z porodnice se může dosud spokojené miminko změnit v ukřičený uzlíček nervů – pláče, mrská sebou a někdy i zvrací. Čerstvá maminka brzy nabude dojmu, že je dítě hladové kvůli nekvalitnímu nebo málo se tvořícímu mléku. Důvodem ale často bývá tzv. reflux u kojenců.
Reflux, odborně gastroezofageální reflux (GER) lze nejjednodušeji popsat jako opakovaný návrat obsahu žaludku do jícnu a někdy i do úst. Mírný reflux u kojenců je žádoucí, protože umožňuje dětem tolik potřebné odříhnutí spolykaného vzduchu. Pokud ale z žaludku vychází ven i zkonzumované mléko a žaludeční šťávy, znamená to vážný problém. Díte s refluxem trpí pocitem hladu a nepříjemného pocitu v jícnu a vdechnuté zvratky ho mohou přímo ohrozit na životě.
Co způsobuje reflux u kojenců
GER je zapříčiněn nezralostí trávicího traktu – spojení mezi žaludkem ještě není dostatečné pružné a pevné a nedokáže efektivně zabránit návratu potravy do jícnu. Svěrač žaludku se po najezení zcela neuzavře a způsobuje výše popsané problémy. Refluxem jsou nejvíce ohroženy nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou, dále také děti trpící neurologickým onemocněním nebo chorobami dýchacích cest. Někdy může být příčina i genetická a tudíž dědičná.
Problémy se mohou projevit i krátkodobě – například při viróze, prořezávání zubů, užívání některých léků nebo při alergii na kravské mléko. Občasné ublinknutí několikrát do týdne není nebezpečné, pokud dítě netrpí jinými problémy. Ublinkávání vícekrát denně nebo masivnější zvracení je ale třeba ihned řešit s pediatrem.
Reflux u kojenců – léčba
První pomocí v případě refluxu je spaní dítěte ve zvýšené poloze. Polštář nebo jinak podložená hlavička je ale zcela nevhodná, kvůli možnému zadušení a deformitám krční páteře. Mnohem lepší je podložit nohy postýlky na jedné straně dřevěnými špalky či starými knihami.
Při krmení by také dítě nemělo úplně ležet, ideální je poloha v polosedě. Jídlo by mělo probíhat v klidu a bez rušivých okolních vjemů. Nesoustředěné dítě snadno spolyká větší množství vzduchu, které může reflux u kojenců způsobit. Důvodem potíží může být i prosté přejedení, tomu se dá předcházet rozdělením krmení do několika kratších intervalů, aby se obsah žaludku rychle strávil nebo naopak velmi dlouhým kojením, při kterém už část mléka stihne z žaludku odejít.. Při kojení k refluxu nedochází, protože sací pohyby spouští v jícnu svalové kontrakce, které pomáhají potravě klouzat lépe do žaludku.
Úporný reflux řeší pediatr obvykle předepsáním zklidňujících léků. Dobrou zprávou je, že problémy obvykle odezní do 18. měsíce věku dítěte. Po tomto období trpí refluxem méně než 3% dětí. V takovém případě je ale nutné vše řešit chirurgicky a nechat upravit nedoléhající chlopeň. Odkládání operace se nedoporučuje. Agresivní žaludeční šťávy mohou vážně poškodit jemnou sliznici jícnu, na které se pak objevují vředy, srůsty nebo záněty.