Rekonvalescence po zmenšení prsou

Na rozdíl od opačného důvodu této plastické operace, tedy zvětšení prsou, se zmenšení provádí velmi často ze zdravotních důvodů. Za jak dlouho po operaci je možný návrat do běžného života? Kdy se opět naplno věnovat sportu a odhodit veškerá možná omezení?

Proč chtějí ženy menší prsa?

Příliš bujné poprsí opravdu může způsobovat mnoho zdravotních obtíží. Patří mezi ně bolest páteře, časté bolesti hlavy nebo otoky nohou. Pacientky též mohou pociťovat kožní problémy v oblasti pod prsy. Důvodem operace samozřejmě může být též ryze estetické hledisko, kdy žena není spokojena s velikostí svých prsou.

Jak operace probíhá?

Před operací je zapotřebí, aby byl důkladně vyšetřen celkový zdravotní stav ženy. Obvykle se provádí odběry krve, rozbory moči, EKG, sonografické či mammologické vyšetření. Dále mohou být provedeny i další úkony dle konkrétních zdravotních obtíží pacientky.

Během operace je nutné posunout oblast dvorce výš a z prsu odebrat přebytečnou tkáň. Prsní dvorce mohou být zároveň zmenšeny. Operace bývá prováděna v celkové anestezii a trvá zhruba dvě hodiny.

Co následuje po ní?

Po operaci je nutné za zhruba tři týdny vyndat stehy (pokud nebyly použity samovstřebatelné). Po měsíci od operace je možné, aby se žena plně navrátila do původního života – pouze s vynecháním náročné fyzické aktivity. Bývá doporučováno nosit podprsenku bez kostic a prozatím spát na zádech. Rekonvalescence může být ovlivněna tím, jak se ženě hojí rána po operaci. Může se objevit infekce, krevní výron nebo ztráta citlivosti v určitém místě. Toto by se mělo upravit během několika týdnů.

Velmi zde záleží třeba na profesi pacientky. Práce v kanceláři není fyzicky náročná a žena nebude muset dlouho setrvávat v domácí péči. Pokud se však živí náročnou manuální prací, pak je situace trochu jiná a doma zůstane o něco déle. Po 6 týdnech by již nemělo být patrné žádné omezení, žena se může věnovat veškerým sportovním činnostem a náročným aktivitám.

Zanechte odpověď