Rektální rourka je jednoduché „zařízení“, trubička, která – zavedena do konečníku – uvolní sevření a odvede nahromaděné plyny ze střeva. Rektální rourka se používá zejména u kojenců, kteří bolestivou plynatostí trpí. Někteří lékaři upozornují, že by se ovšem rektální rourka neměla nadužívat.
Když „trápí prdíky“
Obvykle to začíná kolem tří měsíců věku – děťátko začne plakat, napíná se, kroutí, rudne v obličeji, jak se snaží tlačit na útroby, ale nic. Maminky tento stav s něžnou starostlivostí říkají „trápí nás prdíky“.
Množné číslo (mateřské) má v tomto případě opodstatnění: brečící miminko „trápí“ nejen sebe, ale i své okolí a citlivé maminky bolesti v bříšku emtapicky prožívají s ním.
Když jsou vyčerpány všechny podpůrné metody, které by kojenci mohly od „zaražených“ větrů odpomoci (fenyklový čaj dítěti i matce, změnu stravy kojící matky, nahřívání bříška dítěte plenou, masáže speciálními olejíčky, pohupování miminkem v náručí, cvičení nožičkami, chování miminka v poloze „na tygříka„) nastupuje jako poslední instance tak zvaná rektální rourka. Nastává okamžitá úleva. A maminka slyší – „Tos nemohla rektální trubičku použít hned?“
Lékaři jsou na straně váhavých maminek. Při častém používání rektální rourky miminko necítí potřebu odpomoci si samo, čeká, že mu bude pomoženo. Rektální rourka je sicě báječný pomocník, ale nevede děťátko k tomu, aby samo učilo tlačit a cvičilo tak břišní svaly, kterými bude v budoucnosti korigovat své vyprazdňování.
Jak se rektální rourka používá
Rektální rourka se kupuje v lékárnách a není nijak drahá. Je však třeba dobře vyslechnout a zapamatovat si rady lékárníka (lékárnice), protože rektální rourky nebývají vždy vybaveny návodem na použití. Rektální rourky se vyrábějí v různých průměrech. Proto je třeba lékárníka informovat o stáří (a velikosti) dítěte. Rektální rourka je na jednom konci uzší, na druhém se rozšiřuje. Do řitního otvoru se aplikuje uzším koncem.
- Uzší konec rektální rourky namočíme do dětského olejíčku nebo ji opatříme vrstvou dětského krému či vazelíny.
- Děťátko rozbalíme, podložíme na přebalovací plochu, podložíme je plenou (ubrouskem).
- Postavíme se k němu mírně bokem.
- Jednou ruhou zvedneme obě pokrčené nohy dítěte, druhou rukou jemně zasuneme rektální rourku, snažíme se tak daleko, jak to volně, jen jemným tlakem, jde.
- Jestliže nenastane úleva hned, je doporučováno rourkou mírně krouživě pohybovat.
- Velmi často se stane, že s plyny odejde i nahromaděná stolice (proto ten doporučovaný mírný odstup).
- Poté miminko omyjeme, upravíme.
2 komentáře
Rourku máme doma také, ale použili jsme ji asi tak 2x, když bylo nejhůř (abychom nezapříčinili to, že se dcerka pak nebude umět sama vyprázdnit)… Raději jsme používali gel na bříško a masírovali jsme a před každým kojením jsme dávali kapky. To nám zabralo dobře..
Já ji musela pouzit víckrát.Malej celý dny plakal a byl úplně rudy od tlačení. Masáže, nahrivani, cvičení ani kapky nepomohli:-( tlačit umí sám a už máme po bolestech:-)ze zkušenosti vím,ze použít rourku jednou denně neublíží:-)