Jen málokdo dnes může prohlásit, že ve svém okolí nezná nikoho, kdo by byl léčen na rakovinu. U žen se nejčastěji objevuje rakovina prsu, u mužů rakovina plic nebo prostaty. Průběh onemocnění nemusí být vůbec jednoduchý a může přinášet mnohé zvraty. Období, kdy dojde po prodělané léčbě k vymizení příznaků, je označováno jako remise. Může tomu tak být již trvale, ale je též možné, že se nemoc objeví znovu.
Vznik rakoviny
Na počátku rakovinného bujení je změna genetické informace v určitých buňkách. Ty se pak začnou nekontrolovaně množit. Samotnou genetickou změnu mohou způsobit karcinogenní látky, viry nebo změna hormonální hladiny v organizmu.
Remise a možná recidiva
Při remisi se po prodělané léčbě zlepší stav pacienta. Ten na sobě nepozoruje příznaky onemocnění, nejsou patrné ani potřebné laboratorní hodnoty, které by nemoc prokazovaly. Může se jednat o kompletní remisi, kdy se již v těle dále nevyskytují rakovinné buňky a onemocnění se již neobjeví.
Po nějaké době však může u jiných pacientů dojít k tzv. recidivě, tedy návratu onemocnění. I přes prodělanou léčbu v těle zůstaly některé rakovinné buňky a nemoc může propuknout ve stejném (ale klidně i odlišném) místě v těle, než tomu bylo již dříve.
Toto období je pro pacienty samozřejmě velmi náročné. Po době, kdy si mysleli, že nemoc mají již úspěšně za sebou, jsou znovu atakováni. Objevuje se úzkost, pocity beznaděje, vztek a celkové vyčerpání. Mnohdy je nutné vyhledat odbornou psychologickou pomoc, aby byl člověk schopný s nemocí opětovně bojovat.
Šance na vyléčení
Úspěšnost léčby v mnohém závisí na tom, o jaký druh rakoviny se jedná, a zda byla nemoc odhalena včas. Pro nejčastější typy rakoviny jsou v ohrožené populaci prováděna tzv. screeningová vyšetření. Pomocí nich by mělo dojít k včasnému odhalení nemoci. Naopak obtížné je rozpoznání třeba rakoviny míchy nebo slinivky, které nemají na počátku žádné specifické příznaky.