Finanční odměna, která náleží policistovi po určité době služby a která je obecně označována jako renta, se správně nazývá výsluhový příspěvek policisty. Jeho výše se odvíjí od několika faktorů a je upraven zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů č. 361/2003 Sb.
Renta za službu u Policie ČR
Policisté nejsou v zaměstnaneckém, ale ve služebním poměru. “Služební poměr policisty se v mnoha ohledech liší od běžného zaměstnaneckého poměru. Při skončení služebního poměru má policista nárok na některá další plnění. Pokud je policista propuštěn z důvodu porušení služebního slibu nebo spáchání úmyslného trestného činu, tak mu takovéto plnění nenáleží,” je uvedeno v oficiálních informacích pro uchazeče o službu u Policie České republiky.
Na pravidelnou rentu mají nárok po uplynutí 15 let služby rovněž vojáci, celníci, hasiči a pracovníci vězeňské služby.
Výsluhový příspěvek
Asi nejdůležitější “nárok a plnění” (řečeno slovníkem zákona) je tak zvaný výsluhový příspěvek, obecně a lidově renta.
Výsluhový příspěvek náleží policistovy od doby, kdy po splnění předepsané doby ze služby (se “ctí”) odešel, až po jeho odchod do důchodu. Když by byl vypočítaný starobní důchod nižší než pobíraná renta, stát ji dorovná do výše renty, a tak to zůstane až do smrti pobíratele.
Výsluhová renta nepodléhá zdanění daní z příjmu. Jedná se o sociální dávku, která je vyplácená po splnění zákonem stanovených podmínek. Výplatu výsluhové renty zajišťuje sociální odbor příslušného ministerstva. V případě policistů to je ministerstvo vnitra.
V zákoně se dále praví:
„Při souběhu nároku na výplatu výsluhového příspěvku s nárokem na výplatu starobního důchodu nebo invalidního důchodu se výsluhový příspěvek vyplácí pouze tehdy, jestliže je vyšší než některý z uvedených důchodů, a to ve výši rozdílu mezi výsluhovým příspěvkem a důchodem.
Rozdíl mezi výsluhovým příspěvkem a důchodem se zjišťuje ke dni přiznání starobního důchodu nebo invalidního důchodu anebo ke dni úpravy invalidního důchodu při změně stupně invalidity.
Jde-li o souběh nároku na výplatu výsluhového příspěvku s nárokem na výplatu starobního důchodu, považuje se ode dne přiznání starobního důchodu za výsluhový příspěvek toliko rozdíl mezi náležejícím starobním důchodem a výsluhovým příspěvkem k tomuto dni a nadále se samostatně zvyšuje podle § 159 bez přihlédnutí k výši důchodu.”
Výše výsluhového příspěvku
Výsluhový příspěvek činí 20 procent měsíčního hrubého služebního příjmu, jestliže policista vykonával službu alespoň po dobu 15 let.
- Za 16. až 20. rok služby se příspěvek zvyšuje o tři procenta za každý ukončený rok.
- Za 21. až 25. rok služby se příspěvek zvyšuje o dvě procenta za každý ukončený rok,
- za 26. rok služby a každý další ukončený rok služby se příspěvek zvyšuje o jedno procento.
Výměra výsluhového příspěvku může činit nejvýše 50 procent měsíčního hrubého služebního příjmu.
Odchodné po šesti letech
Odchodné se poskytuje jednorázově po šesti letech trvání služebního poměru. Je poskytováno ve výši jednoho měsíčního hrubého služebního příjmu a zvyšuje se o jednu jeho třetinu za každý další ukončený rok trvání služebního poměru.
Nejvyšší výměra odchodného činí šestinásobek měsíčního hrubého služebního příjmu.
Zdroj: S využitím znění zákona č. 361/2003 Sb. a veřejných informací PČR
1 komentář
Dobrý den,
mám otázku. Pobírám výsluhový příspěvek. Náleží mi i případné přidání peněz, tak jak se o tom dnes píše a hovoří? Nebo bude můj výsluhový příspěvek pouze valorizován ? Nebo nedostanu žádné přidání od ledna 2021 ? Děkuji za odpověď.