Jeden z gynekologických zákroků, s nimiž se může žena setkat, je kyretáž neboli revize dělohy. Jak tento zákrok probíhá, proč se provádí a jaký je režim po operaci?
Co je revize dělohy
Revize dělohy je chirurgický zákrok, při kterém se vybavuje obsah děložní dutiny. Jedná se o chirurgické vyjmutí zbytků placentární tkáně po porodu nebo potratu, tzv. zamlklé těhotenství nebo zbytky plodového vejce po neúplném potratu.
Obsah děložní dutiny se nejprve vysaje pod tlakem a poté nástrojem ve tvaru lžičky, tzv. kyretou, mechanicky odstraní. Z toho důvodu se lidově kyretáž nazývá výškrab.
Kdy se k revizi dělohy přistupuje?
Zákrok je indikován v několika případech, přičemž neexistuje alternativní způsob, jak danou situace řešit.
Zbytky placentární tkáně po porodu
Po porodu se v porodnicích standardně provádí ultrazvukové vyšetření břicha, jehož cílem je odhalit případné zbytky placenty. Ty mohou být zjištěny i několik týdnů po propuštění domů, indikátorem tohoto závažného problému je silné krvácení.
Zamlklý potrat
Jedná se o stav, kdy plod zemře, ale není z dělohy vypuzen tak, jak je obvyklé. Proto těhotná žena neví, že došlo k potratu, mnohdy ani neví, že byla těhotná. Příznaky zamlklého potratu jsou silné bolesti nebo krvácení.
Neúplný potrat
Jedná se o zvláštní případ potratu, kdy plodové vejce samo potrácí, ale opět nedojde k jeho vypuzení. Těhotná žena trpí silnými bolestmi a krvácením, jediným řešením je právě revize dělohy.
Jak se kyretáž provádí?
Revize dělohy je poměrně rutinní a nekomplikovaný zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Operatér přistupuje k děloze přes pochvu – kyretou vyjme obsah dělohy a zbytky odsaje pod tlakem. Zákrok nezabere více než 15 minut.
Doba hospitalizace po této operaci je 1–2 dny, přičemž by měla pacientka po propuštění udržovat alespoň týden klidový režim. Po revizi je třeba vynechat sexuální styk, a to po dobu nejméně dvou týdnů, po porodu dokonce 6 týdnů.
Menstruace se obvykle dostaví do 4–6 týdnů, a pokud chce žena otěhotnět, měla by minimálně tři měsíce počkat.