Revmatické choroby postihují především pohybové ústrojí – klouby, páteř, ale i šlachy a svaly. Nemoci pohybového aparátu jsou u nás jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti a přiznaných invalidních důchodů. Typickým představitelem revmatických chorob je revmatická (revmatoidní) artritida.
Revmatická artritida může vést k invaliditě
Revmatická onemocnění provází bolest v pohybovém ústrojí, ztuhlost, omezení funkce. Nejčastěji pacienty trápí zánětlivá onemocnění kloubů – artritida. (Druhou častou skupinu onemocnění představuje osteoartróza.)
Revmatická artritida může být vyvolána mnoha různými faktory. Trpí jí asi jedno procento populace, přičemž ze skupiny nemocných tvoří až 70 procent ženy. Revmatická artritida může vzniknout v kterémkoliv věku, nejčastěji mezi 20 a 55 lety. Její nástup může být:
- pozvolný – pacient jej dlouhou dobu nemusí registrovat
- nebo naopak velmi razantní, kdy se příznaky v krátké době objeví na více místech.
Onemocnění je provázeno bolestí a vede k postupnému zhoršování funkce hybného aparátu s omezením pracovní schopnosti až k invaliditě.
Možné příčiny opotřebení klubů
Degenerativní revma neboli artróza je vůbec nejčastější skupina těchto nemocí a trpí jí většina lidí vyššího věku. Opotřebení kloubů vyvolává
- přetěžování těžkou prací nebo vrcholovým sportem
- nadváha
- špatné držení těla
- vrozené chybné postavení kloubů
- špatně srostlá zlomenina
- snížená funkce chrupavky vrozená nebo způsobená špatnou látkovou výměnou
- nedostatek pohybu.
Další formy
Mezi další, méně se vyskytující formy zánětlivého revmatismu patří i akutní artritida (zánět kloubů, dostavující se po virové nebo bakteriální infekci), revmatická horečka (vedoucí někdy i k zánětu srdečního svalu nebo srdečních chlopní) a Bechtěrevova nemoc, což je zánětlivé onemocnění především kloubů páteře, kdy dochází k omezení její pohyblivosti.
Příznaky revmatické artritidy
Všechny projevy revmatické artritidy se vyskytují s kolísavou intenzitou několik let. První příznaky:
- bolestivé otoky drobných kloubů na rukou,
- typická je tak zvaná ranní ztuhlost, která může trvat i několik hodin,
- kromě kloubů rukou postihuje zánětlivý proces i drobné klouby nohou, kotníkových a kolenních kloubů.
- únava,
- zvýšená teplota
- či nechutenství.
Kromě tělesných obtíží se vyskytují i poruchy psychické, obavy o další osud. Proto je podle lékařů velmi důležitá informovanost pacienta a jeho účast na zvládnutí nemoci.
Jak chránit klouby
- Zbytečně je nepřetěžovat
- Nezapomínat na přiměřenou pohybovou aktivitu (prospívá plavání a rekreační jízda na kole)
- Hlídat si váhu. Obezita je významný rizikový faktor.
Léčba revmatické artritidy
Léčení revmatoidní artritidy je složité a dlouhodobé. U léčby chronických revmatických nemocí a bolesti jsou široce používanými léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Jsou účinné proti bolesti, proti zánětu a snižují teplotu. Prvním nesteroidním antirevmatikem se stala kyselina acetylosalicylová – čili aspirin, a to již v roce 1899. O 50 – 90 let později byla uvedena na trh mnohá další: ibuprofen, diclofenac, naproxen a podobné léky. Při dlouhodobém podávání mohou mít výrazné vedlejší účinky, a to především v zažívacím ústrojí. Existují už i jiné skupiny léků a modernější způsoby léčby. Většinou je však nehradí zdravotní pojišťovna. Ošetřující lékař bude nemocného informovat o všech možnostech.