I když je rezavění jehličnanů obvykle velmi závažným problémem, neznamenaná to, že proti němu nemůžeme nic dělat. Naopak. Pokud zjistíme původce, lze mnohdy postižené stromy ještě bez potíží zachránit.
Pamatujte si, že nemoci jehličnanů nejčastěji útočí na po všech stránkách zanedbané rostliny, ale najdou se i výjimky. Podívejte se na to, co s tímto stavem dělat a jak identifikovat nejčastější choroby a škůdce jehličnanů. A samozřejmě také na to, jak s nimi bojovat.
Které stromy rády rezaví
Nejčastěji se tento problémem týká cypřiše (Cupressus), ale problém s ním má i zerav západní (Thuja occidentalis) a zerav obrovský (Thuja plicata), které si rádi pořizujeme na živé ploty. Nejlepší je proto aplikace prevence, kterou aplikujeme už na jaře. A jak na to?
Jarní prevence proti rzi jehličnanů
Na jaře je to správné období, kdy zahajujeme ty nejlepší a nejúčinnější ochranné postupy proti škůdcům jehličnanů. Díky nim můžeme zničit nebezpečné formy chorob a škůdců přezimujících na rostlinách. Nejlepší je použít olejové přípravky s kontaktním účinkem, na které se velmi snadno doptáte v obchodech. Obvykle se přibližně 90-120 ml přípravku rozpustí v 10 litrech studené vody a aplikuje se.
Ošetření proti rezavění jehličnanů se provádí zahradním postřikovačem. Je vždy nutné, aby se tento přípravek dostal i na hluboko uložené větve, a ne jenom na vnější části rostlin.
Rezavění mohou způsobovat i mšice
Dalšími běžnými, ovšem velmi nebezpečnými a vysoce problematickými škůdci jehličnanů jsou mšice. Na jejich přítomnost pozorní různé druhy hálek (obvykle bývají zelené a připomínají menší šišky) na výhoncích.
Už od března je proto důležité rostliny pravidelně prohlížet a pokud zpozorujete hálky, pak rychle zasáhnout. Nejlepší je vše pečlivě odstranit a spálit. Od pozdního podzimu je třeba ničit přezimující hmyzí samice ještě dřív, než mohou položit vajíčka. A v tomto postupu pokračujeme do časného jara.
Jak na postřik proti mšicím
V této době je nedůležitější vybrat pro ošetření ten správný okamžik. Je to v době, kdy je teplota vyšší než 12 ° C. Jakmile se to stane, pak se jehličnaté stromy a keře stříkají dvakrát ve dvoutýdenních intervalech. A čím? Ze všeho nejlépe přípravkem ze skupiny syntetických pyrethroidů. Ovšem jehličnany lze ošetřit i za pomoci olejových přípravků, o kterých jsme hovořili již na začátku článku.
Nemoci jehličnanů jsou také velmi nebezpečné
Kromě mnoha škůdců útočí na okrasné jehličnany rostoucí na zahradě také různé houbové choroby. Ty se už léči mnohem obtížněji, proto si pamatujte, že prevence je vždy tím nejlepším základem správné péče o jehličnany. Dbejte proto na optimální zásobování rostlin hnojivy a mulčování. Také se soustřeďte na odstraňování infikovaných částí rostlin. A pokud se nemoc rozšíří, pak vsaďte na ošetření fungicidy.