Řízkování muškátů

Tyhle květiny se dají namnožit celkem snadno a dobrou zprávou je, že řízkování muškátů se vám zaručeně povede, i když nemáte právě zelené prsty. Musíte ovšem dodržet jistá pravidla tohoto vegetativního množení.

Řízky lze množit opravdu všechny druhy pelargonií – takže ať už vám v truhlíku roste cokoliv, vyplatí se to zkusit. Důležité je ovšem vybírat plně vyzrálé, ale nepřerostlé řízky a to z dokonale zdravých rostlin, které netrpí chorobami ani škůdci.

Řízkování muškátů se provádí na jaře

Jestliže jste na zimu uložili do sklepa muškáty a ty se už letos krásně zelenají, nenechte se mýlit. Bude lepší je nařízkovat, protože ty, které přezimovaly, nikdy nepokvetou tak krásně, tak plně a tak dlouho. Řízkovat můžete okamžitě, jakmile se na rostlině objeví první zelené lístky. Dlouhé čekání se nevyplácí – ve chvíli, kdy se začnou vytahovat za světlem, se už řízkování nejspíš nepodaří.

Řízkování muškátů

Jak na ideální řízek z muškátů

  • Hledejte pěkně narostlé sazenice s větším množstvím výhonů. Kratší odlomte, delší odřízněte nožem tak, aby neměly na délku více než 5-8 centimetrů. Na spodní straně je šikmo seřízněte.
  • Listy a řapíky u báze odstraňte a ponechte jen 3-5 na samém vrcholu. Takto upravený řízek bude vitálnější a rychleji se zakoření.
  • A jestliže se už dokonce začala vyvíjet poupata, odlomte je, stejně jako případná květenství. Bázi namočte v práškovém stimulátoru růstu a zapíchněte do substrátu – mírně šikmo a zhruba do poloviny délky.

Náš tip: Bez stimulátoru se neobejdete, jen v takovém případě nechte řízky chvíli zaschnout (ideálně přes noc) a řízky sázejte teprve poté. Omezíte tak riziko plísní a hniloby.

Sazenice dále sledujte a přiměřeně zalévejte. Nezapomeňte průběžně odstraňovat zažloutlé listy. Substrát musí být stále alespoň mírně vlhký. Jestliže jste postupovali správně, vykvetou vám první muškáty už v květnu, v opačném případě se doba jejich kvetení může prodloužit. Možné je samozřejmě nařízkovat muškáty už na podzim. Nebudete tak muset ve sklepě uskladňovat velké truhlíky a zakořeněné řízky obvykle také lépe snášejí zimní odpočinek.

Ideální substrát pro sázení muškátů

Uvažujete o tom, v jaké zemině by se vašim rostlinkám líbilo nejvíce? Existují speciální substráty pro výsevy a množení. Ale pokud si chcete vyrobit vlastní, použijte prosátou směs hlíny z krtinců, rašeliny a písku – vše ve stejném poměru. Stejný domácí substrát můžete využít i pro jejich pěstování. Muškátům se v něm zaručeně bude líbit.

U každé sazeničky substrát mírně přitlačte a zavlažte. Květináčky přemístěte na teplé, světlé místo a ven je umístěte teprve ve chvíli, kdy jsou už dostatečně zakořeněné (nejméně po dvou měsících). Pěstování řízků muškátů ve skleníku se nedoporučuje – vysoká vzdušná vlhkost často vede k jejich uhnívání.

Zanechte odpověď