Rotaviry způsobují potíže malým dětem i dospělým. Jedná se o mikroorganismy, které se rychle množí a mají vysokou odolnost. Rotaviry způsobují onemocnění s těžkými průjmy a zvracením. Jejich potírání zhoršuje i schopnost rotavirů mutovat a pak odolávat proti dosavadním medikamentům. Nákaza rotaviry se nejčastěji děje jejich požitím.
Boj s rotaviry není snadný
Podle odborníků je světová lidská populace je čím dál víc zamořena herpetickými viry (způsobujícími opary) a rotaviry. Všechny viry navíc podobně jako virus chřipky mutují. Najít zbraň proti onemocněním, která způsobují, je tedy téměř nemožné. Velké pandemie způsobené různými kmeny rotavirů zavinily v rozvojových zemích značnou dětskou úmrtnost na krvácivá a průjmová onemocnění. Původci onemocnění nejsou známi, ale velmi častý výskyt protilátek u dětí, zejména v rozvojových zemích, naznačuje, že virus již dlouho žije a vyvíjí se spolu s lidmi. Nejčastěji se šíří fekálně-orální cestou (choroboplodný zárodek se vyloučí stolicí a do organismu vstupuje zažívacím ústrojím).
Nákaza až třikrát do dvou let věku
Rotaviry podle odborníků způsobují až 30 procent průjmových onemocnění, která postihují celou populaci od kojeneckého věku do dospělosti. Jedná se rychle se množící skupinu virů, v našich klimatických podmínkách se nejrychleji množí na jaře a v zimě. Nákaza rotaviry je velmi častá u dětí, až devadesát procent dětí v prvních dvou letech života prodělá průměrně tři rotavirové nákazy. Přesné statistiky nejsou k dispozici, protože rotaviry u dětí nepatří do skupin epidemických nákaz, které podléhají hlášení.
Rotaviry u dětí
Rotaviry se šíří orální cestou, a tak je nákaza rotaviry u dětí snadná. Zejména maličké děti mají tendenci vše vkládat do úst a není v silách dospělých tomu zabránit. Od rotaviry napadeného dítěte se velmi rychle nakazí i dospělý, který zajišťuje intimní hygienu dítěte a podcení vlastní nutná přísná hygienická opatření. Protože se rotaviry vyskytují ve velkém množství ve stolici, může nákaza dospělého vzniknout při výměně plen, koupání, omývání intimních partií, při hlazení dítětě (například pro úlevu při bolestech), mazlení se s ním.
Rodiče nejsou schopni rozpoznat, že se nejedná o dietní chybu, dětskou koliku, střevní chřipku nebo jiné běžné dětské onemocnění a mezitím mohou nakazit nejen sebe, ale i jiné dítě v rodině. Že průjmové onemocnění dítěte způsobily rotaviry zjistí až lékař, který provede diagnostiku.
Ale ani v případě zahájené léčby není vyhráno, protože rotaviry přežijí i pro ně velmi nepříznivé podmínky a mohou se v domácnosti dál držet na hračkách či předmětech, s kterými si dítě hrálo, na příborech, nádobí a nebo v osobním prádle, které nebylo dostatečně vypráno. Bohužel rotaviry odolají i některým desinfekčním prostředkům.
Nákaza rotaviry: Průběh onemocnění
Onemocnění způsobené rotaviry se odborně nazývá rotavirová gastroenteritida. Potíže nastupují už do dvou dnů po nákaze.
- Dítě nejdřív odmítá potravu, stále zvrací – i když už nemá co vydávit,
- má vysokou horečku, která často vystupuje nad 38 stupňů Celsia.
- Pak nastupuje vodnatý průjem.
- Průjmy trvají asi pět dní, i když už dítě nezvrací.
- Dítě je celkově zesláblé, což způsobilo úporné zvracení, průjem, horečka a s tím vším spojená ztráta tekutin – dehydratace.
- Během nemoci může dítě ztratit až desetinu své váhy.
Rodiče obvykle už druhý třetí den potíží dítěte vyhledají pomoc pediatra. Dětský lékař kromě léků tišících příznaky obvykle předepíše i přípravky na doplnění průjmem a zvracením ztracené minerály. V těžších případech odešle malého pacienta do několik dní do nemocnice.