Rozmarýn – pěstování

Rozmarýn je jednou z nejrozšířenějších středomořských bylinek. Tato keřovitá rostlina se pěstuje nejen kvůli tomu, že je výborným kořením, ale i kvůli tomu, že příznivě působí na lidské zdraví. O rozmarýnu se traduje, že symbolizuje mileneckou věrnost – toto označení získal mimo jiné i kvůli tomu, že má schopnost vylepšovat lidskou paměť.

Rozmarýn je vyhlášenou bylinkou, která je mimo jiné i součástí provensálského koření.

Původ rozmarýnu

Rozmarýn lékařský, často nazývaný jako rozmarýna lékařská, je stálezelený až dva metry vysoký výrazně vonicí keř, který patří do čeledi hluchavkovitých. Tato rostlina, nacházející uplatnění v kuchyni i léčitelství, původně pochází ze Středomoří.

Pěstování rozmarýnu

Rozmarýn můžete pěstovat doma v truhlíku nebo také rovnou na zahradě. Tato bylinka nemá ráda tuhé zimy, proto ji nechte raději přezimovat v truhlíku.

Rozmarýn pěstujte na slunném místě chráněném před větrem. Stačí mu mírná zálivka, nikdy však nenechte půdu kolem něj vyschnout. Pro rozmarýn je vhodná dobře propustná půda, kterou nemusíte vůbec přehnojovat.

Sběr, sušení a uskladnění rozmarýnu

Rozmarýn sbíráme od července do srpna, a to ještě před rozkvětem. Sbírají se celé natě, které následně vážeme do svazků a sušíme za věšené na vzdušném, stinném místě. Po usušení z natě odrhneme suché lístky, které následně uschováme do dobře uzavíratelné nádoby.

Rozmarýn v kuchyni

Rozmarýn nachází uplatnění v kuchyni jako výtečné koření. Využívány jsou přitom listy jehličkovitého vzhledu, a to buď v čerstvé, nebo sušené podobě. Tyto listy se používají celé, drcené i jemně mleté. Rozmarýn je výborným dochucovadlem při přípravě jehněčí pečeně, drůbeže nebo telecího masa.

Provensálské koření

Rozmarýn je jednou z důležitých ingrediencí provensálského koření. Tato oblíbená bylinková směs dále obsahuje bazalku a tymián, často také majoránku, saturejku, estragon nebo dobromysl. Do americké verze se přidává také levandule.

Provensálské koření je vhodné k ochucení grilovaného masa, dušené zeleniny, těstovin, rajčatových omáček nebo ryb.

Rozmarýn a lidské zdraví

Rozmarýn nachází široké využití i v lidovém léčitelství. A to díky tomu, že:

  • Příznivě ovlivňuje lidskou paměť.
  • Přináší rychlou úlevu při bolestech hlavy, které jsou způsobeny přepracováním nebo nervovým vypětím.
  • Je ideální rostlinkou pro lidi, kteří mají problémy s nízkým tlakem.

Rozmarýnem proti klíšťatům a molům

Říká se, že rozmarýnové větvičky odpuzují moly. Proto je můžete bez obav vkládat do šatníků. Vůně rozmarýnu má rovněž schopnost odpuzovat klíšťata. Podle jednoho babského receptu si můžete připravit rozmarýnový repelent proti klíšťatům jednoduše tak, že do Alpy naložíte několik větviček rozmarýnu. Tuto směs nechte dva týdny luhovat, poté bude připravena k použití.

Zanechte odpověď