Jak poznáte, že vaše dítě dobře prospívá? V dlouhodobém měřítku existuje jediný spolehlivý ukazatel, jak se dítěti daří, a sice růst. Co lze z údajů o růstu vyčíst a proč ho pravidelně sledovat?
Sledování růstu jako preventivní rutina
Je to právě růst, který může u dítěte odhalit řadu závažných poruch. Proto je tomuto parametru věnována velký pozornost nejen při dětských preventivních prohlídkách, v kojenecké poradně, ale samozřejmě také na samém počátku, v těhotenství.
Co má na růst vliv?
V prvé řadě se samozřejmě uplatňují genetické faktory, rozdíly jsou však patrné i mezipohlavně, chlapci rostou jinak než dívky. Růst ovlivňují i prodělané nemoci nebo úrazy a nezanedbatelnou roli hraje i prostředí, kvalita stravy a celkové podmínky pro duševní vývoj člověka.
Jak člověk roste
Růst člověka, stejně jako většiny jiných živočišných druhů, není rovnoměrný, existují období rychlé růstu, po nichž následují období pomalejšího růstu.
Nejrychleji samozřejmě roste plod v děloze matky, a to v prvních týdnech těhotenství. První růstový spurt nastává během prvního roku života kojence, dítě povyroste o polovinu své porodní délky a porodní váha se zhruba ztrojnásobí.
Další roky roste dítě zhruba 6–7 cm ročně, v mladším školním věku ještě pomaleji. Druhý růstový spurt nastává v období puberty, kdy dospívající člověk roste tempem asi 10 cm za rok. Na konci puberty růst končí, protože se uzavřou růstové chrupavky.
Jak vyhodnocovat růst
Jak poznat, že vaše dítě roste tak, jak má? Důležité je porovnávat nejen jednotlivé záznamy od kojeneckého věku, ale také jeho porodní délku a hmotnost. Důležité je vědět i to, ve kterém týdnu se těhotenství dítě narodilo. Pokud existují důvodné domněnky ohledně problémů s růstem, lze z těchto hodnot vyčíst první varovné signály.
Růst bychom měli pravidelně sledovat i proto, že jeho zastavení nebo výraznější zpomalení může být zapříčiněno některou z vážných nemocí, například metabolických. Máte-li jakékoli pochybnosti, navštivte neprodleně praktického lékaře, který vám případně doporučí další specializovaná vyšetření.
Na základě případných dalších vyšetření je stanovena diagnóza a zahájena léčba, často růstovým hormonem.