Ryba platýs

Platýs je mořská ryba, která je chutná, oblíbená, a proto hospodářsky důležitá. Platýse lze koupit i u nás, a to jak zmrazené, tak i čerstvé. Maso platýse – s vysokým obsahem jodu – lze upravit na všechny způsoby. Platýse koupíme ve specializovaných rybích prodejnách, v rybích oddílech některých hypermarketů a v MAKRO.

Platýs: Zajímavý dravec plovoucí „naplocho“

Platýsi jsou zajímavé, ponejvíc mořské ryby. Zajímavými ji tvoří způsob jejich pohybu se ve vodě. Oproti jiným rybám totiž neplavou „svisle“, ale „naplocho“. Pohybují se při mořském dnu, a nezáleží jim na hloubce. Žijí právě tak v pobřežních vodách, jako v nejhlubších místech oceánů.

Tření platýsů se děje v zimě a na jaře. Jikry se volně vznášejí, po třech týdnech se z nich líhnou larvy měnící se v malé rybky, jež žijí v pobřežních vodách. Platýsi jsou dravci.

  • Larvy se živí planktonem a larvami hmyzu,
  • dospělí jedinci se živí plži, mlži, červy, drobnými korýši a malými rybami.

Jsou to denní živočichové. Podle druhu dosahují hmotnosti od několika gramů do desítek kilogramů. Je to lovný, hospodářsky významný druh ryb.

Tělo platýsů se mění v dospělosti

Platýsi mají diskovitý tvar těla, na které se rozlišuje svrchní a tak zvaně slepá strana. Podle toho mají obě poloviny těla jinou barvu.

  • Svrchní stranabarvu mořského dna, aby platýs dobře splynul. Do dna se se platýsi zahrabávají, když jsou na lovu.
  • Barva strany přivrácené ke dnu je taková, aby splynula s vodou při pohledu zespoda, když ryba vystoupí výš (bílá, modrá, stříbřitá).

Platýsi neplavou „naplocho“ a nemají ochranné zbarvení od začátku svého života. Ke změním dojde, až když se z „potěru“, larválního stádia, přemění v dospělce. „Během dojde dospívání rovněž ke změně tvaru lebky a k postupnému přemístění jednoho oka ze strany, která bude později přisedlá ke dnu k oku na svrchní straně. Přisedání levou nebo pravou stranou je dáno příslušností k čeledi,“ vysvětluje se ve Wikipedii v hesle Platýsi (Pleuronectiformes). Podle umístění očí se rozdělují na levooké a pravooké – většina druhů patří do skupiny pravookých.

Nejlovenější je platýs velký

K druhům, na které je nejvíc soustředěn hospodářský zájem, patří platýs velký neboli evropský (Pleuronectes platessa). Žije v Severním, Baltském, Středozemním a Černém moři, a také v Atlantickém oceánu, v jehož severních částech se loví především. Loví se do vlečných sítí. Má oválný tvar těla a dosahuje délky 25 až 50 centimetrů a průměrné hmotnosti kolem dvou kilogramů. Maximum bývá sedm kilogramů.

Platýs stojí alespoň za vyzkoušení

Platýs je ryba velmi chutná. Její lmaso je bohaté na bílkoviny a jod. Za lahůdkové jsou považovány platýsi uloveni v jarní sezoně. Maso platýse lze smažit, péct, grilovat, vařit v páře. Prodává se i platýs uzený.

Cena za kilogram se odvíjí od druhu platýse, jeho obchodní úpravy (čerstvá, mrazený, uzený) a podle typu obchodu. V současné době (10/19) se podle dohledatelných údajů na českém trhu pohybuje od 140 do 360 Kč za kilogram.

Zanechte odpověď