Rýma je u nejmenších dětí velmi nepříjemným onemocněním. Obvykle ale nejde o nic vážného. S čištěním nosu je ale třeba miminku pomoci, protože samo to nedokáže. Zanedbaná rýma může vyústit v zánět středního ucha, nevyplácí se ji proto podceňovat!
Ačkoliv si mnoho maminek myslí, že novorozené děťátko nemůže být vůbec nemocné, protože ho dostatečně chrání protilátky z mateřského mléka, nemusí tomu tak být vždy. Obvykle je původcem nachlazený člen blízké rodiny (většinou tatínek nebo starší sourozenec).
Rýma u novorozence je vždy důvodem k návštěvě pediatra. Ten zkontroluje zduření uzlin, provede výtěr a předepíše kapky s obsahem mořské soli pro vyplachování nosu. Ty ale samy o sobě nestačí. Miminku je třeba k průchodnému nosu pomoci i jinak.
Odsávačka není strašák
Odsávačka by měla být přítomná v každé domácnosti, která čeká na příchod miminka. Shánět ji až ve chvíli, kdy je dítě nemocné a plačtivé není nejlepší nápad. Nejúčinnější je odsávačka s napojením na vysavač, i když to mnoha rodičům zní zpočátku děsivě. Jen ta ale dokáže vyvinout potřebný podtlak a vyčistit celý noc. Odsávačky ovládané ústy nebo balónkem se obvykle nedostanou dál než do první třetiny nosní dutiny.
Odsávačky s připojením na vysavač jsou zcela bezpečné a jednoduše ovladatelné. Stačí je přiložit k nosu dítěte a zapnout vysavač. Vzniklý podtlak odsaje rýmu ale nepoškodí (a to ani malinko) jemnou nosní sliznici. Pokud je ovšem dítě velmi zahleněné (rýma až v nosohltanu), je nutné přikoupit k odsávačce ještě speciální nástavec, který se strká přímo do nosu. Tady jsou ale potřební oba rodiče – jeden dítě podrží a druhý manipuluje s odsávačkou. U novorozenců je ale naštěstí tento typ rýmy výjimečný a pediatr vás na ni případně včas upozorní.
Nejdřív odsávačka, potom krmení
Nos dítěti odsávejte vždy před kojením. Pří jídle by dítě spolykalo i hleny a navíc většina novorozenců po krmení usíná. Po vyčištění nosní dutiny aplikujte kapky předepsané pediatrem a poté dítě nakojte.
Uložte ho do postýlky a podložte její nohy tak, aby byla hlavička ve zvýšené poloze. Nově se tvořící hleny budou odtékat do krku a dítě se nebude dusit. Dovolte si být nekulturními barbary a postýlku podložte knihami – podobně praktické podložky stejně v celém bytě nenajdete. Můžete také použít polštář – ale vždy vložený pod matraci, jinak by se dítě mohlo zadusit.
Místnost, ve které novorozenec spí, by měla být chladnější se zvlhčeným vzduchem. Nemáte-li doma například pokojovou fontánku, pomůže namočený ručník přehozený přes topení.
Jestliže dítě začne být abnormálně plačtivé nebo je-li rýma zelená nebo žlutá, navštivte ihned lékaře. Znamená-to, že se v hlenech rozmnožily škodlivé bakterie, které mohou způsobit zánět dutin nebo středního ucha. Pediatr vám pak nejspíš napíše antibiotika, ale po těch potíže velmi brzy zmizí.
1 komentář
My jsme se s rýmičkou vypořádali tak, že jsme kapali kapky s mořskou vodou a odsávali jsme odsávačkou na vysavač. Podložili jsme matraci (hlavu výš) a hodně větrali. Do týdne bylo po rýmě 😉