Průjem, zdánlivě banální onemocnění u dospělých, může mít u dětí a kojenců fatální důsledky. Pomoci malému dětskému organismu nastolit narušenou rovnováhu pomůže například rýžový odvar. Jak ho správně připravit a uchovávat?
Proč rýžový odvar
Rýže je ideální potravina podávána při průjmových onemocněních, protože tzv. staví – zabraňuje odvodnění a zapříčiňuje vyšší tuhost stolice. Proto se nehodí při zácpách.
Má-li vaše dítě průjem, je důležité v prvních dnech podávat pouze nedráždivé potraviny, například den a více staré pečivo, suchou rýži apod. Vyhnout byste se měli masu, zelenině, ale také mléčným výrobkům.
Co je infekční zánět střev
S infekcí střev se potkal zřejmě každý z nás. Jedná se o nepříjemné onemocnění, doprovázené průjmem a zvracením. Nebezpečným důsledkem těchto symptomů je odvodnění.
Pacient by měl přijímat větší množství tekutin než obvykle, vhodný je černý čaj, neslazený, nebo neslazená přírodní minerálka. Tekutiny by měly mít pokojovou teplotu a nemocný by je měl přijímat často po malých doušcích. Naopak zcela vyhnout by se postižený měl mléku a perlivým limonádám.
Co jíst při průjmu
Pokud dítě nemá chuť k jídlu, nenuťte ho. Pokud má hlad, postačí starší pečivo, vhodný je i banán nebo oloupané jablko – většina lidí se domnívá, že jablko má projímací účinky, při průjmu dokáže však velmi rychle stabilizovat střeva.
Jak připravit rýžový odvar
Rýžový odvar připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci rýže, zhruba 50 g, povaříme v jednom litru vody. Rýži takto vaříme 60 minut, pak zrna scedíme, protlačíme přes cedník do odvaru – mělo by zůstat zhruba 0,5 litru.
Odvar působí jako hlenově zbarvená tekutina, můžete ho uchovat v lednici, ale je důležité připravovat každý den čerstvý. Pokud průjem oslabuje, je možné zařadit vařené libové maso nebo rýžový nákyp s vařeným ovocem.