Péče o novorozence – a výchova malého dítěte vůbec – vyžaduje zručnost a vědomosti, které by rodiče měli získat rychle a jednoduše. Nic jiného jim ostatně ani nezbývá. Měli by vědět, jaká je pro dítě vhodná strava, jak je udržovat v čistotě a při dobré mysli a jak chránit jeho život před nebezpečím a nemocemi. Zručnost musí rodiče získat sami. Vědomosti jim poskytne především dobrá tématická literatura.
Zvládly to všechny ženy
Většina maminek má starost, jestli to dokáže – děťátko se jí zdá tak malé a křehké… Je důležité mít na mysli, že péče o novorozence je něco, co zvládly téměř všechny ženy (a ty, které se to nenaučily, stály většinou na okraji společnosti, což přece není váš případ).
Maminka musí vším projít sama. Je dobré, když se má na koho obrátit s žádostí o radu. Nebojte se zeptat se své matky nebo matky partnera: péče o novorozence se v zásadě nemění.
Kniha je nepřekonaná klasika
Péče o novorozonence musí být od prvopočátku kvalitní. Návody – jakýsi manuál „co a jak při péči o novorozence“, poskytne literatura. Internet ukazuje cestu. Ale kniha je kniha. Existují dobré tituly, v nichž je péče o novorozence popsána krok za krokem. Maminka jimi může listovat na lavičce v parku (zatímco děťátko spí v kočárku), večer v posteli, opakovaně si v klidu číst zajímavé pasáže a pak podle toho „dohledat“ další informace na internetu. S knihou je péče o n ovorozence vždycky jistější.
Péče o novorozence se nijak nemění
Vynikajícím autorem, na jehož radách vyrostly celé generace miminek, dětí a později i maminek, stále zůstává nestor české dětské psychologie Zdeněk Matějček (1922 – 2004). Některá z jeho knih by neměla k v knihovničce mladých rodičů chybět. Většinou ani není třeba „Matějčka“ kupovat, stačí se porozhlédnout po knihovně prarodičů – asi tam bude. Nedejte se zmást obalem „de mode“, děti se vyvíjejí a stůňou, zlobí a něco potřebují stále stejně a rady profesora Matějčka jsou rovněž stále platné.
Jestliže chcete mít jistotu, že názory západních autorů se v zásadě od těch českých nijak neliší, můžete si pořídit velmi pěknou publikaci anglického pediatra Tonyho Waterstona. Kniha se jmenuje Péče o dítě. Na čtyř stech stránkách najdete naprosto všechno, co se týká péče o novorozence až do jeho tří let.
Kuchařku ano, „domácího lékaře“ ne
Dalším pilířem péče o novorozence by měla být kvalitní dětská kuchařka. I o dětské kuchařce platí, že sehraje jinou roli než internet – můžete s ní odjet na dovolenou, sestavovat podle ní týdenní jídelníček a podle něj pak nakupovat, seznámíte se se zásadami stravování od útlého věku dítě a naučíte se vařit pro dítě ekonomicky a racionálně.
Trochu nebezpečné jsou při péči o novorozence (ale samozřejmě i starší děti) knihy typu „rodinný lékař“. Těmito publikace naopak není dobré z dlouhé chvíle listovat, protože by se pak péče o novorozence mohla stát hypochondrickou procházkou mezi nemocemi.