Salát mizuna

Paletu listové zeleniny na českých stolech rozšířila další asijská zelenina – brukev mizuna. Zelenina původem z Japonska poslouží za syrova na saláty a zeleninové přílohy, ale uplatnění najde i v teplé kuchyni. Brukev mizuna nemá velké nároky ke zdárnému růstu, takže ji lze pěstovat v našich podmínkách – na záhomu i v truhlících. Semena brukve mizuny jsou v Česku dostupná.

Mizuna je příbuzná květáku i řepky olejky

Brukev mizuna (Brassica rapa subsp. japonica ‚Mizuna‘) se trochu podobá hustému trsu pampeliškového listí. Ale s rodem pampelišek nemá nic společného, jedná se rostlinu z čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Je tedy vzdálenou příbuznou květáku, ředkviček, pekingského zelí, ale rovněž řepce olejce a hořčici. Však se také někdy mizuna lidově označuje jako „japonská hořčice“.

Mizunu lze sklízet opakovaně

Mizuna vytváří růžici lístků na delších řapících, které dělají dojem „vystříhanosti“ nebo dokonce i „rozstříhanosti“. Růžice dorůstá až 45 centimetrové výšky. Vytváří četné vrcholy. Vrcholy se nezaštipují, ale případné květy ano, aby rostlinu nevysilovaly.

  1. Lístky se odlamují (odštipují, odstřihávají) buď jednotlivě,
  2. anebo se uřízne celá růžice.

Mizuna má schopnost znovu obrůst, takže ji lze sklízet po celé vegetativní období. Listy narůstají ve velkém množství, rostlina regeneruje rychle.

Uvádí se, že mizuna je bohatá na vitaminy skupiny B, provitamin A, vitamin C a vitamin E, vápník, hořčík a draslík.

Mizuna v kuchyni

Mizuna má v kuchyni uplatnění jako druhy listové zeleniny používané za syrova (saláty, příloha, obloha) nebo se tepelně zpracuje podobně jako třeba mangold, špenát, pekingské a čínské zelí.

Pěstování mizuny

Brukev mizunu lze snadno pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách. Stačí jí teploty kolem 15 °Celsia.

Semena lze koupit v kamenných i internetových semenářských obchodech.

Podobně jako jinou brukvovitou zeleninu zasejeme koncem února nebo počátkem března semena do truhlíků a přepikýrujeme do sadbových květináčků.

  • Už v dubnu (není-li mráz a sníh) mohou sazenice na záhon. Vhodné je slunné stanoviště. Doporučuje se zprvu je zakrývat bílou netkanou textilií.
  • Spon by měl být asi 30 cm krát 30 centimetrů.
  • Pravidelně zaléváme, v truhlících ale nepřelívat.
  • Výsev je možno opakovat během celého léta.
  • Asi po dvou měsíích je možno sklízet první lístky, po třech měsících celé trsy/hlávky.
  • Jako všechnu sklizenou listovou zeleninu spotřebujeme co nejrychleji. Několik dní ale lísty v chladničce vydrží.
  • Mizuna je jednoletá.

V některých publikacích je upozorňováno na možnost vysázet mizunu na okraje záhonů, kde působí dekorativně. Aby mizuna opravdu dekorativně vyhlížela, nesmí být zahrada/pozemek atakována slimáky.

Zanechte odpověď