Salsiccia

Salsiccia je název italského masného výrobku. Vypadá jako syrová klobása, a syrová také je. Salsiccia vyžaduje tepelné zpracování. V sezoně domácího grilování svádí salsiccia k zakoupení, aby byla byla položena na rošt u ugrilována. To ovšem není jediné možné využití. Znalci připomínají, že jiné úpravy jsou dokonce vhodnější. Salsiccia se prodává i u nás – v lahůdkářských speciálkách nebo i v dobře zásobených hypermarketech.

Salsiccia: Klobása vonící Itálií

Salsiccia je nejčastěji spojována s Toskánskem, ale v současné době je vyráběna i v jiných italských regionech. Jedná se masný, tepelně neupravený, kořeněný výrobek z hrubě mletého respektivě jemně sekaného masa – libového i tučného, kterým jsou naplněna střívka, takže má vzhled klobásy. Salsiccia je kořeněna vínem, solí a kořením, které se podle druhu liší. Právě proto, že se jedná o maso syrové a nijak konzervačně neošetřené, je třeba před konzumací salsiccii tepelně upravit.

Výrobce nebo obchodní společnosti doporučují využití výrobku ke grilování, k přípravě rizota, jako nálň/oblohu pizzy nebo pro přípravu různých omáček na těstoviny.

Salsiccia na gril

Pro jakoukoliv následnou úpravu salsiccie platí, že je nutno zpracovat ji co nejdřív. Proto i v případě, že plánujeme grilovací víkend, není možno koupit salsiccie do zásoby, ale nanejvýš v den předcházející. A hned uložit do nejchladnější části ledničky (nikoliv ovšem do mrazáku).

Grilování salsiccií vyžaduje určitou zkušenost s tímto druhem činnosti. Syrový výrobek bude potřebovat minimálně  15 nebo 20 minut k tomu, aby se nejen prohřál, ale i tepelně upravil i uvnitř. Je nutno grilovat pomalu při nízké teplotě. Rovněž se radí klobásky na několika místech propíchnout, jinak unikající parou popraskají.

Úprava na sporáku

Kdo nemá s klobásami salsiccia zkušenosti, radí se získat je jinou technologií. Když je chceme podávat vcelku, ideální je dušení. Propíchané klobásy nejprve na tuku opečeme, a pak zalijeme nějakou ochucenou tekutinou – ideální jsou zeleninové (rajčatové) polotovary – například passata. Pánev přikryjeme pokličkou a při velmi mírné teplotě klobásy dusíme – opět takových 15 až 20 minut. Šťáva z klobás omáčku dochutí a naopak klobásy nasáknou chutě a vůně použité omáčky.

Jestliže bychom neměli vhodnou omáčku, propíchané klobásy vložíme na tuk a hned podlijeme malým množstvím vody. Díky ní se lépe uvolní tuk z výrobku. Opékáme velmi pomalu a dlouze, stále mírně podléváme. Na závěr vodu necháme odpařit a v uvolněném sosu necháme klobásy zezlátnout.

Salsiccie můžeme také péct v troubě. Pak je ovšem třeba kromě propíchání přidat trochu tuku a podlít je vodou. Pečení nesmí být prudké. I v troubě ponecháme salsiccie minimálně dvacet minut.

Jiné možnosti využití salsiccie

Vytlačenou náplň střívek také lze upravovat jako jiné mleté maso. Dělá se to, jestliže mají být klobásy použity do různých zeleninových omáček na těstoviny, do rizota, zeleninových směsí nebo jako obloha slaných koláčů (například pizzy). Salsiccia dodá pokrmům své vlastní chuti, a s tím je třeba při volbě jiného kožení počítat – kořenit umírněně.

Kde koupit salsiccie

Italská salsiccia se nejčastěji sežene v obchodech s italskými specialitami, v Makru nebo někdy ve velkých řetězcích. Někteří čeští řezníci ovšem již tyto klobásy rovněž vyrábějí. Před nákupem to tedy vyžaduje chvilku u internetu a prohlédnout si nabídky obchodů a řeznických výrobců.

Foto: pixabay.com

Zanechte odpověď