Salvador

Republika Salvador (EL Salvador) je nejmenší středoamerickou zemí. Její jižní hranici omývá Tichý oceán. Z hlediska jeho polohy na mapě politické leží Salvador mezi Guatemalou na severozápadě a s Hondurasem na severovýchodě. Krajina Salvadoru je charakteristická četnými jezery a sopkami. Turisté přijíždějí do Salvadoru především za přírodními krásami a vodními/mořskými sporty.

Salvador: Země malá, ale lidnatá

El Salvador, nejmenší stát střední Ameriky (CA), se rozkládá na na ploše přibližně 21 tisíc kilometrů čtverečních. Na druhou stranu je domovem více než šesti a půl milionů lidí, což jej staví do čela, co se hustoty zalidnění státu CA týká. Země je správně rozdělelna do 14 departmentů. Hlavním městem je San Salvador v centrálním regionu, Santa Ana na západě a San Miguel na východě jsou dalšími velkými městy. Na relativně malém území se nachází 25 sopek a 14 velkých jezer.

 • Hlavní město San Salvador je kosmopolitní město s dobrými restauracemi, které nabízejí čerstvé mořské plody, mnoho příležitostí k nakupování, zábavě a nočnímu životu.

Salvador: Doprava

 • Návštěvníci Salvadoru nejčastěji přilétají na mezinárodní letiště El Salvador v Comalapě, které leží na pláži čtyřicet pět minut mimo hlavní město města. Při odletu ze země je nutné zaplatit poplatek ve výši 32 USD. Tato částka je někdy zahrnuta v ceně letenky, cestující by měl tuto skutečnost znát.
 • Autem se cestující do Salvadoru dostanou po Panamerické dálnici, která zemí prochází. Je je bezpečnou cestou pro vstup do země a cestování mezi San Miguelem na východě a San Salvadorem na západě.
 • Cestování autobusem je poměrně bezproblémové, existuje dobré spojení mezi okolními státy. Neexistuje však žádná centrální agentura, která by koordinovala autobusové linky a jízdní řády. V souvislosti s vnitrostátním cestováním autobusy se objevují upozornění, na zvýšenou opatrnost na sebe i svá zavazadla. Autobusy jsou přecpané a riziko okradení je značné.
 • Pro cestování po zemi je možno pronajmout si automobil. Salvador disponuje dobře vyvinutým GPS navigačním systémem Qfind, který pomůže pohybovat se v městských i venkovských oblastech.
 • Nejbezpečnější a nejpohodlnější způsob, jak cestovat po Salvadoru, jsou soukromá taxi. Většina hotelů/hostely mají tipy na soukromé taxislužby a mohou uspořádat výlety podle dohody. Cena je určena předem, bez taxametru.

Úředním jazykem v Salvadoru je španělština, nicméně mnoho lidí mluví anglicky.

Oficiální měna v Salvadoru je americký dolar. Doporučuje se cestovat s bankovkami nižší hodnoty: $ 1, $ 5, $ 10 nebo $ 20. Většina obchodů, supermarketů a obchodních domů nechce přijímat bankovky v hodnotě 50 nebo 100 dolarů. V každé bance ale vymění na menší.

Proč navštívit Salvador: Turistické tipy

Krajina v Salvadoru je úchvatná, sopky a hory nabízejí milovníkům přírody přesně to, co hledají. Mnoho ekologicky orientovaných komunitních organizací podporuje ekoturistiku. Nachází se zde  mnoho překrásných a odloučených pláží a lesů rozptýlených po celé zemi.

 • Dobře udržovaný a prakticky opuštěný národní park se nachází na západě u Bosque El Imposible.
 • Montecristo Cloud Forest a malebná rybářská vesnice s neuvěřitelnou místní pohostinností a vzdálenými kokosovými ostrovy v La Isla de Méndez. 
 • Isla de Olomega v departmentu San Miguel je vynikající destinací ekoturistiky, stejně jako krásná Isla El Cajete v Sonsonate, Isla San Sebastián, Conchagua, Conchaguita, Isla Conejo, Isla Teopan a Isla Meanguera.
 • Za návštěvu stojí koloniální měst Ataco, Apaneca, Juayua, Panchimalco a Suchitoto, právě tak jako  mayské lokality San Andrés, Joya de Cerén (zvané Pompeje Střední Ameriky, jsou na seznamu světového dědictví UNESCO) a Tazumal, jehož hlavním pyramida je vysoký téměř 23 metry.
 • „Lovci“ suvenýrů najdou některé z nejlepších řemeslníků v San Juan el Espino a La Palma.

 • O surfování v Salvadoru se říká, že to je jeden z nejkrásnějších životních surfařských zážitků. Lze je spojit s paddleboardem na pláži El Cuco.
 • Vodní lyžování, tubing, wake boarding, para jachting, jet ski – to jsou největší lákadla Playa El Esteron, jedné z nejkrásnějších pláží v Salvadoru.
 • Dobrým tipem návštěva Parque Nacional Los Volcanes. Výlet na Ilamatepec (Santa Ana Volcano) nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů ve Střední Americe – překvapivě tyrkysové jezero v kráteru, nedaleké jezero Coatepeque (vulkanické jezero, caldera), sopka Izalco a za jasného dne vysočiny na Honduraských a Guatemalských hranicích .
 • Tamanique je osvěžující a krásný vodopád poblíž pláže El Tunco, oblíbený u surfařů a turistů.
 •  Jezero Coatepeque je dech beroucí vulkanické jezero-caldera s přírodními horkými prameny napájenými z okolních sopky, obklopené svěžími lesy.
 • Ruta de las Flores trasa v západní Salvádoru je proslulá kávou, která se pěstuje v malebných vesnicích mezi svěžími horami a kávovými plantáží.
 • Vesnice Juayua a Ataco jsou přes hodně navštěvovány místními. Konají se zde trhy a pouliční zábava, nedaleké vodopády a káívové plantáže.
 • La Palma je malá vesnice v duhových barvách. Je to kolébka moderního uměleckého hnutí země díky jednomu z nejznámějších umělců v zemi (Fernando Llort) a domovem domorodých umělců a řemeslníků. Spolu s nedalekým městem San Ignacio je střediskem pro turisty, kteří procházejí nedaleké náročné vrcholy kolem El Pital.
 • El Boqueron je sopka v národním parku San Salvador. Dobře udržovaná procházka po okraji sopky, která naposled vybuchla v roce 1917, stojí za návštěvu. Malý vstupní poplatek zahrnuje vstup do informačního centra. Vyvrcholením je prohlídka 500 metrů dlouhého kráteru, stejně jako nádherný výhled na samotný San Salvador. Četné stánky s potravinami slouží turistům.
 • Parque Nacional Montecristo. Oblačný les sousedící s Guatemalou a Hondurasem nabízí jedny z nejkrásnějších a nejvíce osvěžujících výletů ve střední Americe. Les je domovem vzácných zvířat, včetně pavouků, tukanů, pum a exotických rostlin. Kempování je jedinou možností ubytování.
 • Cerro El Pital. Hora oblíbená náročnějšími turisty. Žije zde mnoho vzácných druhů ptáků a zvířat. Skvělé místo kempování a pozorování divoké zvěře se nachází 12 kilometrů od města La Palma. El Pital měří 2 730 nadmořských metrů a je nejvyšší bod v Salvadoru.
 • Jiquilisco Bay. Návštěvníci Salvadoru chtějí vidět tuto pozoruhodnou biosférickou rezervaci. Zahrnuje četné zátoky, kanály, písečné pláže, ostrovy, lesy a komplex sladkovodní laguny. Záliv je jednou z dvou stanovišť mořských želv Hawksbill  v Pacifiku.
 •  El Tunco. Stále je zřejmě nejpopulárnější turistickou destinací. Živé bary, restaurace a ubytovací zařízení jsou ústředním místem pro mezinárodní turisty, kteří navštěvují zemi.
 • El Cuco. Jedna z hezčích pláží na pláži v zemi, malé ubytovny a hotely jsou bohaté. Zdejší Festival Equilibrio se každoročně koná v březnu a zahrnuje různé workshopy, kurzy jógy a taneční zábavy.

Foto: pixabay.com, freeimages.com

Zanechte odpověď