Obliba pěstování šalvěje lékařské v České republice v poslední době stoupá. V současné době se tato léčivá bylinka pěstuje jak na zahrádkách, tak i v květináčích na okenních parapetech. V tuzemsku pochází tradice pěstování šalvěje dokonce až z 9. století.
Původ šalvěje
Původní domovinou šalvěje lékařské je Středomoří Malé Asie. Tato léčivá rostlina byla velmi oblíbená už ve Starověkém Egyptě. Do Evropy se dostala již v raném středověku. V Českých zemích se začala pěstovat už v 9. století, a to nejčastěji v klášterních zahradách.
Pěstování šalvěje
Šalvěj lze pěstovat jak doma v truhlících, tak přímo na zahradě. Této rostlině se daří v lehkých, kyprých, dobře propustných, hlinitopísčitých půdách. Vyžaduje také suché a slunné místo, které je dobře chráněné před větrem. Šalvěj lékařská vyžaduje pravidelnou, mírnou zálivku.
Sklizeň šalvěje
Šalvěj lékařská vytváří keřík, který má po vypěstování ze sazeničky životnost zhruba pět let. Čerstvé listy ze šalvěje můžete přitom sklízet v průběhu roku. Pokud si chcete šalvěj nasbírat a nasušit ve velkém, učiňte tak ještě před rozkvětem. Tehdy totiž budou obsahovat více éterických olejů.
Sušení šalvěje
Lístky šalvěje lékařské sušte ideálně při teplotách do 30 až 35 stupňů Celsia. Poté je dejte do dobře uzavíratelné nádoby. Listy šalvěje jsou po usušení šedozelené, plstnaté a vzbuzují dojem, že se lepí k sobě.
Chuť sušené šalvěje je výrazně aromatická, nahořklá až stahující.
Šalvěj jako koření
Šalvěj lékařskou můžete v prvé řadě používat jako koření. Užívají se jak její čerstvé, tak sušené listy, které mají zelenošedou až stříbrošedou barvu. Šalvějí lze dochucovat vepřové a telecí maso, omáčky, nádivky i sýry.
Pro zajímavost, šalvěj lékařská byla jako koření hojně používána zvláště ve staročeské kuchyni. Nahrazovala zde přitom klasickou petrželku.
Šalvěj a účinky na zdraví
Šalvěj lékařskou užívali léčitelé a bylinkáři od nepaměti. Jaké účinky má tato bylinka na lidské zdraví?
- Šalvějový čaj pomáhá při nespavosti i při žaludečních potížích.
- Šalvěj má dezinfekční a antibakteriální účinky, užívá se například jako kloktadlo při bolestech zubů a při bolestech v krku. Zamezuje také krvácení dásní.
- Šalvějový čaj pomáhá při kožních problémech, omezuje také tvorbu lupů.
- Čaj ze šalvěje lze používat i při onemocnění žaludku, jater, žlučníku, plic nebo při potížích s ledvinami.
- Čaj ze šalvěje snižuje pocení, a to hlavně při klimakteriu a v pubertě.
- Šalvěj lékařská snižuje produkci mateřského mléka, její užívání je tedy vhodné při odstavování.
Na co si dát pozor
Šalvěji by se měly vyhýbat především těhotné a kojící ženy. Tuto bylinku byste ovšem neměli používat dlouhodobě ani ve vysokých dávkách. Silice šalvěje lékařské totiž obsahují látku thujon, která je silně toxická.