Někdy se to stane: I když je žena těhotná, náhle začne pociťovat bolesti velmi podobné menstruačním. Bolí ji v kříži a v podbřišku, začne krvácet. Je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Může se jednat o samovolný potrat. Příznaky tomu nasvědčují a jen lékař je vyhodnotí a případně pomůže. Pokud samovolný potrat plodu přece jenom nastane, zjistí lékař přesně jeho příčinu, aby mohla být včas odstraněna. Takovým způsobem lze zabránit opakování potratu v příštím těhotenství.
Samovolný potrat: Příznaky
Samovolný potrat je situace, kdy tělo ženy samo vypudí z dělohy plod v době, kdy ještě není živorodý, což je do konce 28. týdne těhotenství. Do 12. týdne těhotenství je označován jako časný, mezi 13. a 28. týdnem jako pozdní. Samovolný potrat se někdy také označuje jako spontánní potrat. Každou desátou ženu může v životě postihnout samovolný potrat. Příznaky bývají stejné: krvácení do dělohy a bolestivé děložní stahy. Jestliže příznaky samovolného potratu nastanou, je neprodleně třeba dopravit těhotnou ženu na porodnické oddělení. Přísný klid na lůžku a podávání léků může hrozící samovolný potrat odvrátit. Někdy musí žena podstoupit lékařský zákrok.
Samovolný potrat: Příčiny
Příčiny samovolného potratu mohou být buď u zárodku nebo v těle matky. Jestliže matčina nemoc plodu škodí, může v prvních měsících těhotenství nastat samovolný potrat. Vady plodu žena nemůže nijak ovlivnit. ale může sama aktivně dbát na to, aby se vyvarovala situací, které samovolný potrat mohou způsobit.
- Kouření. Samovolný potrat může například vyvolat ženino kouření. Ženy, které kouří během těhotenství, ohrožují zdárný vývoj a růst plodu, častěji se u nich vyskytují samovolné potraty, úmrtí plodu i úmrtí novorozenců a jiné komplikace. Součástí cigaretového kouře je nejenom nikotin, ale i oxid uhelnatý, těžké kovy a další škodlivé látky. U kuřaček se více objevuje neplodnost, samovolný potrat, mimoděložní těhotenství, poškození placenty, zpomalení růstu plodu a předčasný porod.
- Kofein. Některé prameny udávají, že při vyšší konzumaci kofeinu vzniká až dvojnásobné riziko spontánního potratu.
- Bakterie brucella, která se vyskytuje v nepřevařeném (nepasterizovaném) kravském mléku, je někdy rovněž příčinou samovolných potratů.
- Drogy. Samovolný potrat je velmi častý u narkomanek. Droga zabije plod.
- Alkohol. Rovněž alkoholičky zhusta prodělávají samovolný potrat. Alkohol volně prostupuje placentou, zastavuje buněčné dělení a působí na plod jako jed. U chronických alkoholiček se riziko samovolného potratu, porození mrtvého či poškozeného plodu pohybuje dokonce mezi 33 až 40 %.
- Toxoplazmóza. Chovatelky koček a psů ohrožuje toxoplazmóza, infekční onemocnění způsobené prvokem Toxoplasma gondii, který vyvolává parazitární onemocnění u mnoha domácích a volně žijících zvířat. Těhotné ženě může způsobit i opakovaný samovolný potrat. Většina dětí syfilitických matek světlo světa vůbec nespatří. Většinou dojde k samovolnému potratu už v raném stadiu těhotenství.