Samovolných potratů na začátku těhotenství v současné době mírně ubývá. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky. Odborníci ale zároveň připomínají, že čísla nejsou přesná. Mnohý samovolný potrat na začátku těhotenství není zaznamenán, a to z důvodu, že těhotenství ještě nebylo rozpoznáno.
Počet samovolných potratů meziročně klesl
Podle posledních zveřejněných statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) se v roce 2012 snížil počet samovolných potratů z 13 637 na 13 516. Z celkového množství (včetně umělých přerušení těhotenství) tvořily samovolné potraty necelých 36 procent, přičemž ve více než 70 procentech se jednalo o samovolný potrat na začátku těhotenství (do osmého týdne). K získání číselných podkladů ÚZIS využívá jako podklad údaje z Národního registru potratů. Doložit skutečné procento neúspěšných těhotenství je přitom podle odborníků v podstatě nemožné. Mnohdy žena o své graviditě ani neví, tudíž počet registrovaných samovolných potratů je velmi nepřesný.
Samovolný potrat na začátku těhotenství nemusí být rozpoznán
Podle názorů některých odborníků je množství spontánních potratů dáno geneticky, lidstvo je v sobě geneticky nese. Mnozí porodníci také vysvětlují, že samovolný potrat v začátku těhotenství je v podstatě očistná záležitost, nic příliš patologického. Genetická výbava lidstva se podle jejich názoru brání donášení dědičně špatně založených jedinců. Přitom nejčastější příčinou přirozených potratů jsou záležitosti lidmi neovlivnitelné. Příčina není ani tak v samotné ženě, jako v dědičném založení zárodku.
Každý nečekaný potrat je pro ženu silně stresující situací, avšak lékaři jsou přesvědčeni, že v populaci je nejméně třicet procent spontánních potratů, které nepozná nejen sama žena, nýbrž ani lékař. Přičemž se předpokládá, že počet samovolných potratů, o kterých se žena ani lékař nedozvědí, je poměrně vysoký.
Při odborné péči mají ženy dobrou naději
Nešťastné ženy, které po spontánním přerušení těhotenství o dítě přišly, porodníci uklidňují. I přes několikerý spontánní potrat stále existuje naděje na porození zdravého dítěte, praxe to často potvrzuje. V populaci není výjimkou, že žena dvakrát potratí a potřetí či počtvrté porodí zcela zdravé děťátko. Zároveň ale odborníci připomínají, že čím je počet potratů vyšší, tím je nižší pravděpodobnost, že dítě bude zcela v pořádku. Proto zdůrazňují, že je nutné, aby žena pravidelně navštěvovala svého gynekologa anebo specializované pracoviště a svůj problém svěřila specialistům.
S vyspělým genetickým poradenstvím mají odborníci v České republice dobré zkušenosti. Dítě se proto většinou podaří donosit.