Kvůli některým vyšetřením je zapotřebí, aby lékař zjistil množství určité látky, kterou z těla vyloučíte močí během 24 hodin. Pak vás tedy čeká celodenní sběr moči. Jak se provádí, a co je třeba dodržet?
Před samotným sběrem moči
Moč vylučovaná během jednoho dne lékaře obvykle zajímá kvůli vyšetření funkčnosti ledvin. Pokud vás požádá o celodenní sběr moči, měli byste dostat domů potřebnou sběrnou nádobu, měrnou nádobu a zkumavku, do které pak odlijete vzorek moči. Přesnost vyšetření může v nemalé míře ovlivnit kvalita samotného sběru moči. Dodržujte při něm tedy pokyny lékaře nebo sestry.
Jaké látky budou sledovány ve vzorku donesené moči, stanoví lékař. Zároveň by vám měl sdělit, jak se budete během dne, kdy moč sbíráte, stravovat, a jestli užíváte léky shodně jako jindy. Minimálním množstvím vypitých tekutin během tohoto dne by měly být 2 litry.
Průběh daného dne
Moč se obvykle sbírá od rána do rána následujícího dne. Ráno se jdete hned po probuzení vymočit do WC. Ano, tuto moč z noci nedáváte do sběrné nádoby. Po dalších 24 hodin už ale moč do sběrné nádoby dáváte vždy. Poslední moč seberete následující den hned po probuzení.
Sběrná nádoba musí mít dostatečnou velikost, být čistá a suchá. Po celou dobu se nechává na chladném a tmavém místě. V případě, že by objem moči přesáhl objem sběrné nádoby, začnete moč dávat do další. Pokud ji neobdržíte v ordinaci, lze použít třeba čistou PET láhev. Po posledním vymočení za daných 24 hodin veškerou moč dejte do jedné větší nádoby a promíchejte. Nejčastěji se k tomu používá plastová tyčinka. Teprve pak je možné odlít vzorek moči do zkumavky.
Zjistěte objem moči
Celý objem nasbírané moči změřte co nejpřesněji pomocí měrné nádoby. Výsledek si zapište, pak jej nahlásíte lékaři nebo sestře. Do ordinace k nim přinášíte tento údaj o objemu moči a zkumavku se vzorkem. Tu je třeba ještě označit jménem a rodným číslem, aby mohla být odeslána do laboratoře.