Screening v 1. trimestru těhotenství (screeningové vyšetření) podstupuje těhotná žena, u které se z určitých důvodou připouští možnost, že by se plod v jejím těle nemusel vyvíjet normálně. Nebo screening v prvním trimestru těhotenství doporučí ošetřující gynekolog z nějakého jiného důvodu. Jestliže je screening v prvním trimestru těhotenství na doporučení lékaře prováděn ve státním zařízení, hradí jej pojišťovny. Na soukromých klinikách může být situace jiná.
Screening poukáže na možné riziko
Screeningové vyšetření, někdy nazývané také ja kombinovaný screening v 1. trimestru, je tak zvaně neinvazivní metoda, která má vyloučit nebo potvrdit možnost vadného vývoje plodu v ženině děloze. Nejedná se o metodu diagnostickou. Screeningové vyšetření neukáže typ postižení, k tomu slouží v případě zjištěných odchylek další specifická a cílená vyšetření. Screening v prvním trimestru těhotenství pouze začlení budoucí matku do skupinu žen se zvýšeným rizikem.
Kombinace tří faktorů
Screening v prvním trimestru těhotenství zjišťuje riziko chromozomálních vad (anomálií, odchylek) plodu, mezi nimiž nejznámější je Dawnův syndrom (ale mohou to být i jiná vrozená chromozomální postižení nebo postižení srdce ). Výsledek (možné riziko) je sestaven ze tří vyšetření:
- věk těhotné ženy,
- výsledky odběru krve v desátém až 11. týdnu těhotenství (provádí se před vyšetřením ultrazvukem)
- ultrazvukového vyšetření ve 12.týdnu až 13. týdnu těhotenství
- Ad 1. U věku matky narůstá s postupujícími roky riziko vadného vývoje plodu. To ale neznamená, že by se vrozené vady nemohly objevit i plodů matek optimálního fertilního věku.
- Ad 2. Při odběru krve jsou zjišťovány hladiny těhotenských hormonů. Jejich snížená nebo zvýšená hladina je znamením možných problémů.
- Ad 3. Při ultrazvukovém vyšetření se lékaři zaměřují na měření tak zvaného šíjového projasnění. Kromě toho hodnotí uložení placenty, množství plodové vody, a vývoj vnitřních orgánů plodu.
Screening v prvním trimestru neprovádějí všude
Screening v 1. trimestru těhotenství (screeningové vyšetření)by podle názoru odborníků měla být prováděna akreditovanými lékaři. Screening v prvním trimestru zatím není možno podstoupit v kterékoliv české nemocnici. – některé nejsou vybaveny personálně nebo přístrojově. V případě potřeby ale ošetřující lékař zná možnosti v regionu.
Screening v 1. trimestru těhotenství odhalí možnost rizika dříve a zejména přesněji než tak zvaný tripple test, který se provádí ve druhém trimestru.