Máte malé miminko a trápí vás jeho odlupující se kůžička na hlavičce? Může se jednat o poměrně časté onemocnění zvané seborea. Jak se projevuje, co ho způsobuje a jak ho léčit? Poradíme vám.
Co je seborea neboli seboroická dermatitida
Jedná se o onemocnění s latinským názvem dematitis seborrhoica. Jedná se o opakující kožní onemocnění, které se projevuje jako chronický zánět. Jeho typickým příznakem je odlupování kůže ve formě mastných žlutavých šupin a zarudnutí kůže v okolí.
Ačkoli se seborea projevuje jako ekzém, jeho příčina není alergenní. Tímto onemocněním trpí nejen kojenci, ale i dospívající a dospělí. Nejčastěji, a to dokonce ve více než v 60 % případů, však postihuje právě kojence, a to mezi 3. týdnem a 3. měsícem věku. V dospělé populaci se vyskytuje více u mužů než u žen, ale jeho výskyt je výrazně nižší, udává se okolo 5 %. Pokud člověk trpí těmito projevy v jiném než dětském věku, objeví se příznaky nejprve v pubertě a vrcholí okolo 40. roku věku.
Jak se seborea projevuje
Jak již bylo řečeno výše, seboreu poznáte podle odlupující se kůže, jakýchsi žlutavých vloček. Příčinou samotného odlupování je zvýšená tvorba mazu.
Toto onemocnění se projevuje v místech, kde se ve větší míře tvoří maz, tedy hlavně na obličeji, pod vlásky a na horní části trupu. U kojenců začíná zpravidla v okolí fontanely.
Na rozdíl od podobných onemocnění seborea nesvědí, miminko tedy nikterak netrápí. Na rozdíl od atopické dermatitidy se projeví již během prvních týdnů života. Začíná nejprve pod vlásky, může se ale rozšířit i na čelo a střed obličeje nebo do třísel, podpaží apod.
Jaké jsou příčiny
Jako u řady dalších kožních onemocnění nejsou příčiny dosud známé. Odlupování kůže se dává do souvislosti se zvýšenou tvorbou mazu, která ale sama o sobě příčinou není.
Jako možné příčiny se uvádí hormonální vlivy, kvasinky nebo problémy ve výživě. U dospělých se navíc přidává emocionální stres, klima, roční období nebo například nedostatek některých vitamínů. Vyšší riziko výskytu bylo pozorováno u dětí s nadváhou krmených umělou mléčnou výživou.
Podle některých odborníků se jedná o variantu nebo počáteční fázi atopické dermatitidy. U části kojenců se seboreou se později objeví právě atopická dermatitida.
Jak seboreu léčit
V případě kojenců není třeba speciální léčba, optimální je pravidelné promašťování vlasové části pokožky vhodným olejem. Aby byla léčba účinná, musí trvat několik týdnů.
Důležité je stroupky nebo odumřelou kůži jemně vyčesávat až do úplného vymizení, v naprosté většině případů onemocnění vymizí po několika měsících.
1 komentář
S tím olivovým olejem je to takové sporné. V některých případech může podpořit množení kvasinek a stav pokožky spíš zhoršit. Ale je pravda, že celá seborea je záhada a příčiny pořádně nikdo nezná.