Můžeme zaslechnout i pojem senilní keratóza, senilní veruka nebo prostě stařecké bradavice. Jedná se o nezhoubný nádor pokožky, který se může objevit už po třicítce v různém množství. Častěji postihuje muže.
Jak vypadá?
Keratóza se projevuje vznikem vyvýšených ložisek na kůži. Nejprve se objeví malý pupínek, který se postupně rozrůstá do okolí. Vyvíjí se několik měsíců až let do podoby ložiska o velikosti zhruba do 6 cm. Často blízko sebe nalezneme více takových útvarů. Na pohmat jsou zdrsnělá, mohou mít nažloutlou, hnědou, šedou až černou barvu. To je dáno odlišným množstvím pigmentu, které obsahují jednotlivé keratomové buňky. Mohou svědit, kůže se z nich může olupovat.
Proč vzniká?
Příčiny vzniku keratózy nelze jednoznačně odhalit. Je zřejmé, že není virového původu. Do spojitosti bývají bradavice nejčastěji dávány s nadměrným sluněním. Může se jednat ale i o jiný důvod podráždění – přílišný chlad, suchý vzduch, nadměrná vlhkost atd. Svou roli zde sehrávají i genetické dispozice člověka. Ložiska se objevují zejména ve druhé polovině života. Nejvíce jsou na trupu, hlavě, krku, rukách a obličeji.
Dá se léčit?
Pokud objevíte na kůži zdrsnělý nebo již vystouplý útvar, je lépe obrátit se na lékaře. Keratóza sice není nijak na životě ohrožující, ale je lepší mít potvrzenu diagnózu. Pokud víte, že se jedná o nezhoubný útvar, není bezprostředně nutné začít hned řešit nějakou léčbu. Jde spíše o to, zda vám bradavice vadí esteticky, rozdíráte si ji o oblečení nebo vás svědí. Pak je možné vyzkoušet kryoterapii. Při ní dojde k prudkému zmražení místa tekutým dusíkem. U větších ploch se může zvažovat jejich vyříznutí. To se provádí za lokálního umrtvení. Využití najde i laser. Doba hojení v mnohém závisí na velikosti ložiska, obvykle je však do 14 dnů vše opět v pořádku.