Jako klasická onemocnění dětského věku si většina lidí vybaví spalničky, zarděnky či plané neštovice. Ještě celkem existuje v populaci povědomí o tom, že je i pátá a šestá dětská nemoc. Co ale sedmá dětská nemoc? Ano, i to je označením pro anglicky nazývaný „Hand, foot and mouth disease“, česky pak „syndrom ruka – noha – ústa“.
Jde o virovou, velmi infekční a snadno nakažlivou nemoc. Původcem jsou některé druhy enterovirů. Postihuje zejména děti, ale pokud mají rodiče či jiní dospělí sníženou obranyschopnost organismu, mohou se nakazit i oni. Nemoc se velmi rychle šíří v mateřských či základních školách a nejčastěji je domu přinesena dítětem ve věku do 10 let.
Příznaky nemoci
U dítěte se může projevit některý z níže uvedených příznaků. Ne u každého však nemoc probíhá ve stejné intenzitě. Zatímco u někoho rodiče zaznamenají jen pár puchýřků, jiný trpí teplotou a celkovým vysílením organismu.
Obvyklé příznaky:
- vyrážka kolem pusinky, na dlaních a chodidlech
- afty v ústech
- zvýšená teplota, horečka
- nechutenství
- nevolnost
- závrať
- bolest v krku
- bolest břicha
- bolest kloubů a svalů
- průjem
Nejtypičtějším příznakem nemoci je výskyt vyrážky v podobě drobných puchýřků. Ty se mohou začít vyskytovat i na jiných místech těla – lýtka, paže. Děti obvykle tato vyrážka svědí a mají tendenci ji škrábat.
Léčba
Léčba onemocnění je především symptomatická. Nejdůležitější součástí je odpočinek dítěte a jeho pobyt mimo dětský kolektiv. Aby nedocházelo k dalšímu šíření nemoci v rodině, je vhodná pečlivá hygiena věcí, které dítě užívá.
Pokud je to zapotřebí, mohou být podány léky proti bolesti nebo horečce. Je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a zabránit rozškrábání puchýřků, které by mělo za následek akorát vznik jizviček. Můžete je potřít tekutým pudrem nebo zinkovou mastí. Pro kloktání lze užít heřmánek nebo šalvěj. Nenuťte dítě do jídla. Vhodnější než jídla teplá, jsou pouze vlažná a v řídké konzistenci, obzvlášť pokud se u dítěte objeví afty v ústech.
Lékaře navštivte v případech, kdy u dítěte nedochází k samovolnému odeznění příznaků nebo vás cokoliv na jeho zdravotním stavu znepokojuje. Konzultace s odborníkem je na místě při neustupující horečce nebo v případě, že dítě odmítá přijímat tekutiny.
Ke zhojení vyrážky obvykle dochází do 10 – 14 dní. Někdy se stává, že po odeznění nemoci, kdy dítě už nepociťuje žádné obtíže, dojde k odloučení nehtů na nohou a rukou, což se samozřejmě opět dá do pořádku, obvykle bez jiných komplikací. Nemoc se může u jedince vyskytnout opakovaně.
Neuspěchejte vstup dítěte do dětského kolektivu. Do zhojení veškerých příznaků jej ponechte doma, aby nemoc nepředalo svým vrstevníkům. Nemocí může dítě nakazit druhého člověka i před tím, kdy u něj ještě nejsou patrné příznaky, ale již byl zasažen viry. Zvažte tedy, zda neponechat doma i sourozence dítěte.