Podle statistik je asi patnáct procent porodů vedeno císařským řezem. Jedná se o císařský řez plánovaný nebo provedený na základě vzniklé situace. Patnáct procent rodiče má trochu ztížené období šestinedělí – kromě péče o miminko se musejí starat i samy o sebe, aby se rána dobře hojila a nevznikly další komplikace.
Informace podají zdravotníci
Jestliže je ženě dopředu známo, že se její dítě narodí císařským řezem (důvody mohou být různé), má dostatečný čas získat informace o pooperační stavu během šestinedělí. Ale ani ženy, u nichž se o císařském řezu lékaři rozhodnou během porodu, nezůstanou bez užitečných rad. Ty jim podá ošetřující zdravotnický personál.
Potřeby se kupují v lékárně
Při plánovaném porodu císařským řezem přicházejí ženy do porodnice vybaveny doporučenými jednorázovými spodními kalhotkami a porodnickými vložkami, protože po porodu budou krvácet (několik dní). Potřeby se kupují v lékárnách. Vložky bude žena po císařském řezu potřebovat ještě v následujících týdnech. Krvácení se ale změní v tak zvané špinění, ale to už bude rodička doma.
Šestinedělí po císařském řezu – rodina musí pomáhat
Šestinedělí po císařském řezu trochu komplikuje pooperační stav ženy.
- Aby se jí rána dobře hojila, musí se víc než je obvyklé „přičinit“ její okolí – manžel (partner), případně rodina, s níž maminka společně žije.
- Žena po císařském řezu by se neměla namáhat – především napínat břišní svaly.
- Neměla by zvedat těžká břemena, hýbat těžkými věcmi a podobně.
- Měla by dostatečně spát, protože spánek urychluje hojení.
- Je třeba víc než při obvyklém šestinedělí dbát o skladbu jídelníčku. Doporučuje se menší množství jídla, ale v častějších intervalech (když si udrží tento styl, bude to ku prospěchu její životosprávy i v budoucnosti).
- Doporučuje se jíst hodně ovoce a nenadýmavé zeleniny, dostatek bílkovin v mléčných výrobcích, libové maso.
- V případě velké únavy je vhodné doplnit sílu nutričními nápoji či hroznových cukrem. Tyto doplňky stravy se prodávají v lékárnách – tam je také zaručena jejich kvalita.
- Také je připomínán zvýšený příjem tekutin. Vhodné jsou ovocné šťávy, minerálky, ovocné čaje (bez barviv a jiných „éček“).
Kojení není nijak ohroženo
Žena po císařském řezu v šestinedělí kojí své dítě stejně, jako by se narodilo při přirozeném porodu.
Jedinou nevýhodou je, že jí je v nemocnici dítě přineseno až za několik hodin, když se probudí z anesteze (v případě narkózy).
Také jí nemůže být proveden tak zvaný bonding v plném rozsahu, ale částečné přiložení miminka například k rameni rodičky je v některých zařízeních možný (je třeba domluvit se předem, eventuálně toto přání uvést v porodním plánu).
Důsledná hygiena
Žena po císařském řezu musí v šestinedělí (kdy také probíhá hojení jizvy po řezu) přísně dodržovat osobní hygienu. Je doporučováno sprchování po toaletě, nutné to je po stolici. Ránu si žena ošetřuje doporučenými mastičkami či gely.