Šestinedělí nebo také puerperium je přesně stanovená doba, během které by se ženě měla zahojit všechna poporodní poranění a všechny změny organismu způsobené těhotenstvím by se měly vrátit téměř ke stavu před porodem. Šestinedělí po porodu trvá přesně 42 dní a dělíme ho do dvou období.
Rané neboli časné šestinedělí
Rané šestinedělí po porodu trvá prvních 10 dní, během kterých se intenzivně hojí rány po porodu a rozbíhá a stabilizuje se tvorba mateřského mléka. Děložní hrdlo se uzavírá z původních 10 cm na 1. Toto období je také rozhodující pro úspěšnou adaptaci miminka, proto by se matka v této době měla soustředit výhradně na něj a na svůj odpočinek. Uklízení domácnosti jednoduše počká. V ideálním případě by měla novopečená maminka v tomto období co nejvíce ležet, aby se poporodní poranění dobře zahojila.
Pozdní šestinedělí
Pokračuje hojení ran a snižuje se prokrvení rodidel. Mizí křeče dolních končetin a zlepšují se problémy s křečovými žílami. Svaly pánevního dna se postupně regenerují a napětí břišních svalů se obnovuje. Elasticita břišní stěny se vrací k normálu. Všechny tyto procesy je dobré podpořit speciálním cvičením pro šestinedělí, které vám ukáží sestřičky v porodnici.
Tělo ženy je nejlépe uzpůsobené k návratu do původního stavu právě v období šestinedělí po porodu. Nemusíte mít strach, jde o jednoduché cviky, které se dají provádět v leže a nezaberou vám více než deset minut. Můžete je opakovat 2-6x denně podle svého aktuálního stavu, ale rozhodně je neodkládejte! Cvičení v šestinedělí se později nedá ničím úplně nahradit.
Šestinedělí po porodu – ne vše se vrátí do původního stavu
Typickým problémem tohoto období jsou strie. Po porodu se sice postupně zesvětlují, ale nikdy úplně nevymizí. Krémy z lékárny mohou sice trochu pomoci, ale stoprocentní účinek neočekávaje. Elasticita břišní stěny také už nikdy nebude taková jako dřív, ale s vhodným cvičením ten rozdíl téměř nepoznáte. Hladina vašich hormonů bude mírně kolísat a to až do doby, kdy ukončíte kojení.
Během kojení je obvykle díky hormonům blokován příchod menstruace a ovulace. Někdy se tomuto období říká laktační sterilita, ale nelze na to spoléhat vždy. Ani opakované noční kojení vám nezajistí úplnou ochranu před dalším otěhotněním, takže se po skončení šestinedělí zeptejte gynekologa na vhodnou formu antikoncepce. Během šestinedělí po porodu je dobré se pohlavního styku vyvarovat, a pokud už se rozhodnete, že máte na sex chuť, použijte kondom. Ale až tehdy, kdy zcela skončí poporodní krvácení.
Hygiena v šestinedělí
Do porodních ran se nikdy nesmí dostat infekce, hrozil by jejich rozpad a následné zjizvené hojení. Důležitá je proto vhodná hygiena. Několikrát denně je ženám doporučováno sprchování vlažnou vodou. Vhodné jsou také sedací koupele z bylin nebo éterických olejů. Ne vždy jsou ale koupele vhodné, protože se na podrobnosti zeptejte ještě v porodnici nebo si pozvěte na návštěvu laktační sestru nebo laktační poradkyni, které vám vše rády zodpoví.
I v dnešní době je pro čerstvé maminky stále nebezpečná infekce. Dříve ženy často umíraly na horečku omladnic. Dnes ji již antibiotika téměř vytlačila, ale to neznamená, že se nemůže objevit. Proto v případě dlouhodobě zvýšené teploty nebo horečky ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Pro matky v šestinedělí s horečkou záchranná služba bez dalších otázek pošle i sanitku. Může tu totiž jít opravdu o minuty.