Jestliže se neobvykle silná menstruace začne objevovat u žen, které předtím nikdy netrápila, je to varovným signálem k okamžité návštěvě gynekologa. Silná menstruace ale některé ženy postihuje každý měsíc, a to i po ujištění lékaře, že se nejedná o projev nějaké choroby. Silnou mentruaci ovšem už od pradávna dokázaly ženy korigovat přírodními prostředky. Které byliny uživat, když se silná menstruace objevuje každý měsíc?
Když silná menstruace není příznakem nemoci
Každý měsíc se děložní sliznice připraví pro příjem vajíčka. Neoplodněné vajíčko pak během menstruace spolu s částí této sliznice odchází vaginou z těla ven. Jejich plynulému odchodu napomáhají svaly děložní stěny silnými kontrakcemi. Proces provází krvácení, které někdy může být i velmi silné, a to i když je žena jinak naprosto zdráva. Silná menstruace se dá ovlivnit užíváním léčivých bylin.
Příroda pomáhá
Přeslička rolní
Přeslička se používá při silné menstruaci, krvácejících žaludečních vředech, otékání nohou z důvodu zadržování vody v organismu a proti kornatění tepen. Přesličku však musíme užívat pouze krátkodobě a v menších dávkách, protože v opačném případě může vyvolávat nevolnost, nechutenství a dokonce může způsobit i lehkou otravu. Z tohoto důvodu bychom nikdy neměli překročit doporučené dávkování. Při přípravě odvaru tedy například přelijeme jednu až dvě lžičky sušené řezané drogy čtvrt litrem vody.
Čaj při silné menstruaci. Smícháme 2 díly přesličkové natě se stejným množstvím jitrocelových a kopřivových listů a s 1,5 dílu oddenku puškvorce. Polévkovou lžíci směsi povaříme několik minut v 1 litru vody, scedíme a pijeme šálek třikrát denně.
Drmek obecný
Plody drmku obsahují skupinu flavonoidů, iridoidy, silici, minerální látky a organické kyseliny. Je potvrzeno, že tento komplex látek působí prokazatelně tlumivě na přední lalok hypofýzy, který řídí tvorbu hormonů v pohlavních žlázách. Proto se plody a přípravky z nich vyrobené vhodně uplatňují při silné nebo časté menstruaci, provázené bolestmi hlavy, depresemi. Navíc jsou plody dobrým dezinfekčním prostředkem močových cest. Plody drmku a z nich vyrobené přípravky se používají v širokém měřítku i při migrénách a poruchách menstruačního cyklu.
Kokoška pastuší tobolka
Kokoška se používala a dodnes používá hlavně ke snížení krvácení a to jak vnějšího, tak i vnitřního. To se osvědčilo hlavně v gynekologii. Avšak dlouhodobé užívání nelze doporučit, zvláště se nesmí užívat v těhotenství, kde by mohla vyvolat i předčasný porod. Při silné menstruaci je doporučován čaj z kokoškové natě, který se pije asi 8osm dní před menstruací – dva šálky po tři dny. Dvě vrchovaté lžičky nařezané natě přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a chladné pijeme.
Kontryhel obecný
V léčitelství se využívá kontryhel buď sám, nebo ve směsích a dá se říct, že je výrazně ženskou bylinou. Čaj připravený se dvou lžiček sušené drgy je možné použít k utišení bolestí hladkého svalstva i jako sedativum a využívají ho ženy trpící silnou menstruací. V tomto případě se čaj pije deset dnů před počátkem menstruace, až do jejího skončení.
Je možné využít i pití kontryhele a řebříčku. Čaj se připraví z každé byliny zvlášť, slije se a pije se opět v době silné menstruace. Kontryhel se také využívá při klimakterických potížích, a to vždy jeden až dva šálky denně po dobu deseti dnů v měsíci. I ženám po porodu je možné doporučit kontryhel, a to jak k pití, tak k výplachům.
Směs na čaj proti silné menstruaci
Listy kopřivy, spolu s natí přesličky, merlíku, jitrocele a puškvorce pomáhají při silné menstruaci. Stačí jednu polévkovou lžíci spařit půl litrem vody, nechat 10 minut odstát a přecezený čaj pak vypít během dne ve čtyřech dávkách. Na zeslabení silné menstruace pomůže i odvar se samotných listů kopřivy dvoudomé.