Škrkavka dětská je hlístovitý parazit, který žije v tenkém střevě člověka. Zoologicky patří mezi červy. Dorůstá délky deset až 30 centimetrů. I když je po celém světě značně rozšířená, v našem prostředí už není příliš častá. Mnohem větší nebezpečí zejména pro děti znamená škrkavka psí nebo kočičí. Životní rytmus škrkavek potřebuje, aby se vajíčka škrkavky dostaly z těla hostitele a opět do organismu vnikly.
Vývojový cyklus škrkavky dětské
Škrkavka dětská klade vajíčka, v nichž se vyvíjejí larvy. Vajíčka odcházejí se stolicí. Když se například s potravou dostanou zpět do lidského organismu, vylíhne se larva, které pronikne střevní stěnou a dostane se do krevního a mízního oběhu. Přes srdce a plíce se dostane do hrtanu, hltanu a zpět do zažívacího systému. Její putování lidským tělem končí opět v tenkém střevě, kde parazituje. Larvičky škrkavky psí nebo kočičí cestující v těle a krevním řečištěm či lymfatickými cestami se mohou dostat do nervových tkání nebo očí, kdy může dojít až ke slepotě nebo poruchám sítnice. Mohou se však dostat i do plic, kde způsobují záněty, sníženou imunitu vedoucí k zápalu plic či bronchitidám ale i k alergizaci organismu.
Nákaze škrkavkou lze předcházet zejména hygienou. Největší nebezpečí hrozí při požívání zeleniny, k jejímuž hnojení bylo použito lidských extrekemtů (používání obsahu septiků jako hnojiva).
Škrkavky psí a kočičí
Poměrně časté onemocnění nejen dětí, ale rovněž dospělých lidí, způsobuje škrkavka psí nebo kočičí přenosná na člověka. Podle hygieniků a veterinářů těmito nákazami u nás trpí kolem 24 procent psů a až 75 procent koček. Denně se do půdy dostanou prostřednictvím výkalů miliony vajíček způsobujících například toxoplazmózu a toxokarózu. I přesto majitelé zvířat pouští často své svěřence přímo na dětská pískoviště. Nákaza hrozí třeba i na trávě, kde pobývala nakažená zvířata.
Jak dochází k nákaze
Škrkavky prodělávají své vývojové stadium pouze v těle psa nebo kočky. Člověk se nakazí obvykle vajíčky, která mohou být kdekoli na zemi. Vajíčka se přenášejí i vyschlým trusem, takže mohou být větrem zanesena i do značné dálky či do míst, kam žádné zvíře nepřišlo.
Příznaky přítomnosti škrkavky
Příznaky nákazy jsou únava, horečka, bolesti břicha, hlavy. Vzhledem k tomu, že jsou škrkavky poměrně velké, jsou nebezpečné i tím, že mohou dokonce mechanicky ucpat střeva. Jinak se jejich přítomnost projeví i průjmem a bolestí břicha. Se stolicí mohou odcházet jak vajíčka, tak celí červi.
Léčení není obtížné, důležitá je včasná diagnóza. Zda jsou z organismu vylučována vajíčka červů, ukáže jednoduché vyšetření vzorku stolice.
Nebezpečí na dětských hřištích
Vajíčka zvířecích parazitů se mohou vyskytovat na nekrytých pískovištích, kam si po ukončení dětských her zhusta chodí ulevit pejskové i kočky. Protože malým dětem jen těžko zabráníme strkat prsty do pusy, raději se nekrytým a neudržovaným veřejným pískovištím vyhněte.
Pokud tak majitel venčí psa a neuklidí jeho extrementy, může ho na to jiný spoluobčan pouze upozornit. Zasáhnout smí ovšem strážník městské policie, který může majiteli na místě uložit pokutu až do výše tisíc korun. Pro volné pobíhání psů i koček jsou vyhrazeny speciální zóny, mezi něž však pískoviště nepatří.