Jen málo jídel na nás dýchne atmosférou starých časů tak, jako ta domácí zabijačková. Téměř zapomenuté pochoutky se dnes těší stále větší oblibě a není divu, je že největší poptávka je po těch skutečně tradičních a chutných receptech, mezi které škvarková pomazánka podle babičky rozhodně patří.
Zabijačka byla dříve pro mnoho rodin způsobem, který jim umožnil uchovat si zásoby masa na dlouhé zimní měsíce a to bez použití ledničky nebo mrazáku, které tehdy skutečně k dispozici nebyly. Pašík se porážel až ve chvíli, kdy měl více než 200 kilogramů, takže objem jeho sádla se dal bez problémů měřit na kýble. Sádlo se používalo k uchování naloženého masa a také, a to především, k přípravě velmi chutných škvarků, které se poté uplatnily jako základní ingredience mnoha vynikajících pokrmů. Také vzpomínáte na škvarkové placky nebo knedlíky polité škvarky a sbíhají se vám při tom sliny?
My vám ale dnes chceme ukázat něco mnohem jednoduššího. Škvarkovou pomazánku podle babičky zvládne každý, kdo doma najde větší množství škvarků (nebo je koupí u osvědčeného řezníka) a prožene je strojkem na maso. A co tedy budeme potřebovat?
Škvarková pomazánka podle babičky
Ingredience:
škvarky z 6 kg sádla
6 stroužků česneku
1 lžička soli a pepře
200 gramů vyškvařeného sádla
Připravte si mlýnek na maso a škvarky na něm najemno pomelte. Jde to ztuha, zvláště když jsou škvarky již studené. Pomleté škvarky ukládejte do hlubšího pekáčku nebo mísy. Nakonec pomelte česnek a přidejte ho ke škvarkům. Osolte, opepřete a velmi dobře promíchejte.
Připravte si 6-8 zavařovacích sklenic s víčky, které jsme předtím vypláchli horkou vodou. Do těchto skleniček škvarkovou pomazánku podle babičky napěchujte tak, aby ve sklenici zůstalo co nejméně bublinek vzduchu. Namleté škvarky nedávejte až na vrch, od kraje sklenice musí zůstat alespoň 1 cm místa.
Do sklenic dejte vrstvu vyškvařeného sádla a dobře zavíčkujte. Sterilujte přibližně půl hodiny při teplotě 80 stupňů. Sádlo se rozpustí a zakryje škvarkovou pomazánku neprodyšnou vrstvou.Sklenice se sádlem nechte pomalu vychladnout a uložte na chladném místě, kdy vydrží přibližně rok, pokud je tedy předtím nestihnete sníst.
Ochucená škvarková pomazánka podle babičky
Naše babičky dělaly škvarkovou pomazánku tak, aby jim dlouho vydržela. Případné ochucování proto prováděly až s hotovým produktem, který ale poté musely rychle spotřebovat. Ukážeme vám, jak na to.
Škvarková pomazánka s vejci a cibulí
2 vejce uvaříme natvrdo, necháme vychladnout a pokrájíme na menší kostičky. Středně velkou cibuli oloupeme a nasekáme nadrobno nebo pomeleme na masovém mlýnku. Smícháme se škvarkovou pomazánkou a ihned podáváme.
Tavená škvarková pomazánka
6 vrchovatých lžic škvarkové pomazánky zahřejeme na pánvičce společně s jednou lžičkou másla. Vmícháme tři trojúhelníčky neochuceného taveného sýru a dobře zamícháme. Nakonec do hmoty rozklepneme dvě slepičí vejce a mícháme tak dlouho, dokud se hmota zcela nespojí. Stáhneme z ohně a mažeme na topinky nebo bílé pečivo.