Novorozenci často škytají a ke škytavce novorozenců se vztahují různé názory a mýty. Některé jsou podložené, jiné jsou spíše jen tradované názory. Škytání u novorozenců není stav ohrožující život miminka. Proč novorozenci škytají? A dá se od škytavky nějak odpomoci?
Proč novorozenec škytá?
Když novorozenec škytá, obvykle (pra)babička upozorní – je mu zima, je počůrané, někdo na něho vzpomíná, je přejedené. Škytavka je běžná u všech novorozených dětí, ale i u kojenců. Novorozenec začne škytat při kojení i po kojení. Pro se to stává?
Příčiny škytání
Příčina škytání sice není tak úplně jasná, ale jedno je jisté – škytání u novorozence nesouvisí s počůráním, je to reakce jeho zažívacího ústrojí. Novorozenec polyká mléko někdy hlatavě a jeho malý žaludek není na takové množství najednou připraven – rychle se roztáhne. Roztažený žaludek tlačí na bránici – nejdůležitější sval, který zprostředkovává dýchání. Bránice se začne stahovat a brániční stahy způsobují škytání. Škytání novorozencům nezpůsobuje žádnou újmu. Je dokázáno (a mnohé maminky si to uvědomovaly), že dítě škytá, i když je ještě v matčině těle.
Na zastavení novorozenecké škytavky existují různé rady. Jak to v takových případech s maličkými dětmi bývá – někdy zaberou, ale někdy ne.
Co by mohlo škytání novorozence zmírnit?
- Když miminko začne škytat při kojení, neměla by maminka přestat kojit a čekat, až se „vyškytá“. Tím, že dítě dál polyká a dýchá podle svého rytmu se bránici vrátí její správná činnost.
- Když dostane novorozenec škytavku jindy než při krmení, je dobré přiložit ho k prsu, aby se trochu napilo. Jícen stažený škytavkou to někdy uvolní.
- Při škytání během kojení se matkám také osvědčilo rychle vyměnit prsy, aby se dítě napilo předního mléka zahánějícího žízeň.
- Některé maminky mají zkušenost, že zdvihnou-li novorozence do vzpřímené polohy, jeho škytavka ustane.
- Jiným maminkám se zase osvědčilo začít novorozenci jemně foukat do obličeje. Zvýšený přísun vzduchu zrychlí jeho dýchání a pohyb bránice se změní.
- Někdo doporučuje na malou chvíli otevřít okno, aby mělo dítě víc vzduchu.
- Osvědčilo se i kojení dítěte ve zvýšené poloze (hlava výš).
Může za to i reflux žaludku
Podle dětských lékařů trpí škytavkou ve větší míře novorozenci s tak zvaným refluxem žaludku, který způsobuje slabý dolní svěrač jícnu. Dolní svěrač jícnu se uzavírá poměrně brzo po narození (ještě v novorozeneckém období), ale některým novorozencům se vyvíjí pomaleji, a tak dochází k refluxu, při němž se část obsahu žaludku vrací do jícnu. Tento drobný problém se časem spraví a kolem jednoho roku vymizí docela.