Jestliže se ženě jeví měsíční krvácení náhle jako slabé, nemusí se jednat o žádnou „závadu“ v jejím organismu. Slabší nebo slabá menstruace může být třeba jen odrazem nějaké změněné skutečnosti, prodělané choroby nebo psychické či hormonální nerovnováhy.
Kdy je menstruace slabá?
- Když má žena menstruaci velmi slabou a zároveň existuje eventualita, že by mohla být těhotná, měla by si udělat gravitest (těhotenský test) a navštívit svého gynekologa. V prvních měsících těhotenství se někdy může velmi slabá menstruace ještě objevit.
- Zeslabení menstruačního krvácení pozorují krátkodobě rovněž ženy, které vysadily hormonální antikoncepci.
- Rovněž menopauza je příčinou, že menstruace začne slábnout, až vymizí docela.
Slabá menstruace souvisí i s tělesným vývojem
V našem zeměpisném pásmu by měly všechny dívky menstruovat do 15. roku věku. K nástupu pravidelného krvácení je třeba, aby dívčin organismus obsahoval určité procento tukové tkáně, ve které se vydávané hormony mohou účinně aktivovat. Proto dívky hubené, ba přímo podvyživené, začínají menstruovat později. Podobně to platí i o dívkách, které chtějí být velmi štíhlé a drží různé nesmyslné diety, aby vypadaly skutečně étericky. Výsledkem je amenorrhoe (chybění menses). Zásadou správné prevence je, aby každá dívka do 15. roku byla poprvé gynekologicky vyšetřena. Tak se mohou odhalit některé vývojové vady a hormonální poruchy, které mají být léčeny včas, tj. již v pubertě. Promeškání doby nástupu menstruačního cylu může ohrozit i velmi mladou dívku do budoucích let nejen tím, že děloha může zůstat nedovyvinutá, ale i následkem pozdějšího zvýšeného řídnutí kostí. Ženský hormon estrogen je totiž hormonem základním a nesmí chybět ani v mládí.
Babské rady upravující potíže s menstruací
- Při bolestivé menstruaci, která je provázena nepříjemnými křečemi, sahaly už naše babičky po odvarech z natě majoránky, meduňky, třezalky, mochny husí nebo heřmánku.
- Při příliš slabé menstruaci doporučuje přírodní medicína zase čaj z listu rozmarýnu, šalvěje, řebříčku, anýzu, fenyklu nebo kmínu.
- Příliš krátká perioda (tedy častější krvácení, než je obvyklé) je nebezpečná vzhledem ke zvýšeným ztrátám krve. Pomoci mohou tříslovinné drogy, jako je například list kontryhelu, maliníku nebo borůvky.
- Ženám v klimakteriu přinesou úlevu čajové směsi s obsahem kozlíku lékařského, dobromysli, kontryhelu, meduňky, yzopu, jmelí, šalvěje a květu hlohu.
Avšak pozor – přestože mohou léčivé bylinky při léčbě ženských potíží vydatně pomoci, neměli bychom je přeceňovat a spoléhat se pouze na ně. Některé zdánlivě banální komplikace totiž mohou signalizovat i závažnější onemocnění, které by bylo nebezpečné zanedbat. Proto by návštěva gynekologa měla být při jakýchkoli ženských potížích samozřejmá a prvořadá.