Jakákoliv zvláštní pachuť v ústech, která nesouvisí s dříve konzumovanou stravou, nám o stavu těla dává určité signály. Co konkrétně může naznačovat, když máme v ústech slanou chuť? Dává nám tím tělo znamení o nějaké probíhající nemoci nebo dostatku určité látky?
Chuťové receptory
Buňky vnímající jednotlivé chutě jsou uložené na jazyku. Označují se jako chuťové pohárky a svým tvarem opravdu pohár připomínají. Receptory pro jednotlivé chutě jsou uložené v různých částech jazyka. Na jeho špičce tak pociťujeme chuť sladkou, naopak u kořene jazyka hořkou. Ke vnímání chuti v mnohém napomáhají sliny, které látky roznesou po jazyku.
Nepříjemný slaný pocit
Pokud bez ohledu na konzumovanou stravu člověk vnímá v ústech slanou chuť, je třeba zjistit příčinu. Jen velmi vzácně se jedná o poruchu nervového zásobení dutiny ústní. Ve většině případů jde o následek užívání léků nebo nedostatek určitých vitamínů – zejména skupiny B. Může se tak projevit i onemocnění močových cest, nedostatek železa, probíhající dehydratace organizmu, nedostačující hygiena úst nebo onemocnění slinných žláz. Slanost v ústech může nastat i po konzumaci alkoholu nebo kouření.
Řešením je voda i vitamíny
K tomu, že tělo má nedostatek tekutin může dojít i po nadměrné konzumaci kávy, čajů nebo alkoholu. Pro obnovení harmonie těla napomůže dostatečný příjem vody, ale klidně i rehydratační roztok, který je běžně k zakoupení v lékárnách.
V případě, že máme nedostatek vitamínů, se mohou přidávat i další příznaky – bolavé koutky úst, únava, vypadávání vlasů, nechutenství. Je zde nutné zjistit, jaké vitamíny je třeba tělu dodat, a přizpůsobit požadavkům svůj jídelníček.
Pokud se slaná chuť v ústech objevuje často, je na místě konzultovat vše s lékařem. Zjistí případnou probíhající infekci v těle a poradí s jejím odstraněním.