Šlemové polévky se říká tekutinám, které se zahustí škrobem puštěným z vařené obilniny nebo obiloviny. Šlemové polévky jsou vlastně to nejjednodušší, co lze za polévku vydávat. Šlemové polévky nevyhlížejí nijak vábně, a tak se raději připomíná jejich přínos jak pro kuchařku, tak pro konzumenta. Obvykle to však bývá jedna a tatáž osoba. Zcela vážně se ovšem šlemové polévky vaří při různých dietách, a nemusí se jednat pouze o dietu redukční. Jak připravit šlemové polévky?
Šlemové polévky: Odraz stavu nouze
Není nijak překvapivé, že tipy na tak zvané „šlemové polévky“ nacházíme v hospodyňských „okénkách“ starých časopisů. Když se podíváme na datum vydání, dost často se jedná o dobu první nebo druhé světové války.
- Doporučovalo se například využít vody, v které se vařily chlupaté knedlíky, a v které byl škrob vyvařený z brambor a z mouky, a dále odvařené částečky strouhaných brambor. K přípravě polévky: stačilo jen okořenit petrželkou vylepšit lžičkou margarínu (časopis „Rádce z Předmostí“, válečné vydání).
Podobných receptů na levné, horké a výživné polévky z hrstičky krup, krupek nebo rýže bylo víc. Někdy postačila i jen voda slitá z vařených obilnin (z krup, rýže a podobně), která byla zahoustlá odvařeným škrobem.
Odvary z rýže nebo ovesných vloček se i v dobách dostatku doporučovaly v dietní kuchyni při nemocech zažívacího traktu.
V současné době jako by se o tyto polévky zvedl zájem i mezi zdravými lidmi, ačkoliv společnost netrpí nedostatkem. Není-li v rodině nikdo nemocný, obvykle o tyto „šlemové“ polévky má zájem jen jejich tvůrce. Ale proti gustu…
Šlemové polévky, sdílené recepty
Šlemová polévka I.
- 50 g jemných bio ovesných vloček, 700 ml vody, špetka mořské soli.
Příprava: Ovesné vločky nasypeme do kastrolu a zalijeme vodou. Přivedeme k varu. Vaříme 3–5 minut, až je obsah v řídké kašovité konzistenci. Vývar přecedíme přes hrubší cedník do talíře a lehce přisolíme. Necháme mírně prochladnout a podáváme
Šlemová polévka II.
- 2-3 větší mrkve, 3 brambory, 3 lžíce ovesných vloček, sůl, sušenou zeleninu bez glutamátu.
Příprava: Mrkve a brambory očistíme a nakrájíme nebo nastrouháme na tenká kolečka, dáme vařit do cca 1,5l vody se sušenou zeleninou. Osolíme a po 10 minutách přisypeme ovesné vločky. Vaříme na mírném ohni ještě zhruba 10 minut. Pokud máme mrkev a brambory na hrubší kousky, musíme vařit déle.
Šlemová polévka III.
- 3 dl mléka, 4 dkg ovesné vločky, 2 lžíce másla nebo rostliného tuku, 1 l vody, 2 ks žloutek 20 dkg mražená jarní zeleninová směs, na ozdobu petrželka zelená, zakysaná smetana podle chuti.
Příprava: Vločky uvaříme v osolené vodě do měkka. Potom vločky rozmixujeme, nebo je můžeme scedit a použít pouze vývar. Zeleninu podusíme na másle. V mléce rozšleháme žloutky. Vývar s vločkami přivedeme k varu, vložíme kostku zeleninového bujonu, podušenou zeleninu a vlijeme mléko se žloutky a povaříme ještě 5 minut. Při podávání můžeme polévku zjemnit lžičkou smetany. Zdobíme zelenou petrželkou. V létě raději použijeme zeleninu čerstvou.
Šlemová polévka IV.
- 1 ½ litru vody, 10 dkg ovesných vloček, sůl, 3 žloutky, ¼ litru mléka nebo smetany a 8 dkg másla.
Příprava: Vločky vložíme do studené vody, postavíme na oheň a vaříme asi 30 – 35 minut, tj. tak dlouho, až jsou měkké. Pak je scedíme a sítem prolisujeme nebo na strojku umeleme, dáme do kastrolku, podlijeme vývarem z vloček, krátce povaříme a osolíme, přidáme máslo, zjemníme žloutky rozkvedlanými v mléce nebo ve smetaně a podáváme.
Šlemová polévka V.
- 3 mrkve, 80 g syrové rýže.
Příprava: Mrkev očistíme, oloupeme a co nejjemněji nastrouháme. Dáme vařit asi 1 l vody, přidáme nastrouhanou mrkev, opranou rýži, špetku soli a nepatrné množství pepře. Vaříme asi 0,5 hodiny, dokud není rýže úplně měkká. Hotovou polévku necháme chvíli odstát, aby rýže pustila co nejvíce rýžového škrobu. Dáme do misky, ozdobíme petrželkou. Polévku lze i ohřát na pozdější jídlo.
Šlemová polévka VI.
- 30 g máslo čerstvé, 80 g ovesné vločky, 1 špetka sůl, 1.25 l voda pitná:
Příprava: Ovesné vločky necháme přejít varem v 1/8l vody. Potom přilijeme vodu a zvolna asi 1 hodinu vaříme. Nakonec polévku osolíme a přidáme máslo.