Slezina je křehký orgán uložený v břišní dutině pod levou brániční klenbou. Je chráněna levými dolními žebry a její velikost je proměnlivá: obvykle je 10 až 13 centimetrů dlouhá, šest až osm centimetrů široká a tři až čtyři centimetry silná. Váží přibližně 150 gramů. Příznakem nemoci sleziny, například při infekcích nebo při některých krevních onemocněních, je její zvětšení. Slezina se při nemoci výrazně zvětšuje a může dosáhnout i velkých rozměrů a vyplňovat značnou část dutiny břišní.
Funkce sleziny v těle
Slezina je ukryta pod levým obloukem žeberním. U zdravého člověka není hmatem zjistitelná. Zvětšuje se po jídle a v klidu, ovšem při svalové práci se zmenšuje, protože se ze sleziny vypuzuje krev. Hmatná je jen chorobně zvětšená slezina.
V době nitroděložního vývoje je slezina orgánem, ve kterém se tvoří červené krvinky. U dospělého člověka je slezina „zásobníkem“ červených krvinek a rovněž místem, kde se staré červené krvinky vychytávají a rozrušují (někdy se říká, že slezina je hřbitov červených krvinek).
Slezina má mnoho důležitých funkcí rovněž v obraně organismu proti infekcím. Proto se snaží lékaři poraněnou, ale jinak zdravou slezinnou tkáň při operaci zachránit. U některých nemocí, která postihují slezinu, je ovšem podle odborníků nutné nemocný orgán odstranit.
Slezina se zvětšuje při:
- různých infekčních nemocech,
- malárii,
- některých krevních chorobách.
Při těchto onemocněních sleziny může dojít i k jejímu spontánnímu, samovolnému prasknutí s následným krvácením do dutiny břišní.
Poranění sleziny
Slezina bývá poraněna až ve 40 procentech tupých poranění břicha v levé hornímu části břicha, zejména při zlomeninách žeber, která slezinu chrání (dolní tři levá žebra, odborníky nazývaná slezinná žebra). Tato poranění sleziny vznikají často při dopravních a sportovních úrazech a jsou rovněž provázena velkým krvácením do dutiny břišní. Jde o vnitřní krvácení, které není zevně patrné a projevuje různými příznaky:
- Citlivost až bolestivost břicha
- Bledostí
- Zrychlený puls
- Špatně hmatný tep (nitkovitý puls)
- Pokles krevního tlaku
- Slabost
- Mžitky před očima
- Mdloby
Bez urychlené pomoci může člověk vykrvácet do břicha. Těžké krvácení z poraněné sleziny může nastat bezprostředně po úrazu nebo se může objevit také s časovým odstupem několika hodin i několika dnů po úrazu, nebo s odstupem ještě delším. Všechna taková tupá poranění břicha, obzvláště jsouli provázena výše uvedenými příznaky, patří urychleně na chirurgická oddělení.
Život bez sleziny
Lidé, kterým byla slezina odstraněna, by si měli být vědomi, že u nich může objevit zvýšená náchylnost k infekcím. Měli by využít nabízená preventivní očkování proti infekčním onemocněním. Jestliže se u nich nějaká, i když zdánlivě banální, infekční nemoc objeví (nachlazení, chřipka, angína), měli by okamžitě navštívit svého lékaře. Zvýšená náchylnost k infekcím po odstranění sleziny bývá dlouholetá, někdy i trvalá a operovaní lidé by na to měli pamatovat.
5 komentářů
Dobrý den,mám dotaz: jak postupovat,když mne napadl chlap a byla mi vyop.slezina.Soud prohrál.Mám nárok na částeční inv. důchod?Jsem unavený,bolí mi klouby a pořád mám rýmu.Předem děkuji.
Dobrý den,mám dotaz: jak postupovat,když mne napadl chlap a byla mi vyop.slezina.Soud prohrál.Mám nárok na částeční inv. důchod?Jsem unavený,bolí mi klouby a pořád mám rýmu.Předem děkuji.
Dobrý den,mám dotaz:Na slezině my našli několik nádoru největší 2 cm.Je to konečná?Můžete my poradit jak na chorobu?Předem děkují.
slyšela jsem že nemoc sleziny se také projevuje jakousi „vyrážkou“ dole na nohách