Slinivka břišní je žláza s vnější a vnitřní sekrecí, která vylučuje trávicí šťávy s mnoha enzymy. Mezi onemocnění slinivky břišní patří akutní nebo chronický zánět. Protože slinivka břišní zabezpečuje i tvorbu inzulínu, druhotným projevem onemocnění slinivky bývají metabolické poruchy včetně cukrovky.
Nezastupitelnost slinivky břišní
Slinivka břišní je orgán, který je v těle uložen za žaludkem mezi žeberními oblouky. Žláza má výrazně podlouhlý tvar, je asi dvacet centimetrů dlouhá a pět centimetrů široká. Bolesti tohoto důležitého orgánu se objevují až v souvislosti se zánětem slinivky břišní.
Slinivka břišní produkuje trávicí enzymy. Enzymy jsou potřebné nejen pro trávení potravy, ale také pro uvolňování vitaminů a aminokyselin. Nejdůležitější enzym, který slinivka břišní produkuje, jsou:
- lipáza – jako jediná v zažívacím traktu umí rozložit tuky,
- trypsin – štěpí bílkoviny
- aamyláza – pomáhá strávit cukry.
- V tkáni slinivky břišní sídlí i Langerhansovy ostrůvky, v nichž se vytváří životně nezbytný inzulin – hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi.
Onemocnění slinivky břišní, příznaky
Akutní zánět slinivky břišní se projevuje prudkou bolestí břicha a úporným zvracením. S těmito problémy lidé obvykle navštíví lékaře, který zánět diagnostikuje. Akutní zánět slinivky břišní je obvykle léčen jen dietou, respektive hladovkou. Někdy jsou postiženému podávány infúze.
Chronický zánět slinivky břišní se obvykle projevuje střídavými nevolnostmi a relativním klidem. Proto je někdy lidmi podceňován a lékaře vyhledají až v pokročilejším stadiu nemoci.
Vyšetření slinivky ztěžuje její umístění za žaludkem, proto je podle odborníků někdy obtížné diagnostikovat i nádorové onemocnění slinivky. Příznakem pokročilého stadia je nápadná žloutenka pacienta.
Když dojde vlivem chronického onemocnění k odumření části slinivky, lékaři rozhodnou o odstranění poškozené tkáně. Po zákroku následuje přísná dieta, která zcela a celoživotně zakazuje alkohol, kávu, tučná jídla a přepalované tuky.
Dieta při nemocech slinivky
Nemocní s chorobami slinivky břišní mohou mít dietu různou. Každý pacient je však dobře informován svým ošetřujícím lékařem a ví velmi dobře, co si v tomto směru může dovolit. Tak například při prudkém zánětu slinivky břišní je dieta velmi přísná. Volnější dieta je předepsána dostává nemocným s vleklým zánětem slinivky břišní.
Pacient se nemá přejídat, a to ani výjimečně. Každé sousto dobře rozkoušeme a jíme pomalu. Dieta má být lehce stravitelná, méně tučná:
- málo tučné mléko, eventuálně ředěné čajem či obilninovou kávou nebo používat netučné mléko sušené.
- Doporučují se tvarohy a sýry s nízkým obsahem tuku, lepší jsou čerstvé než zrající, například imperial či žervé.
- Pečivo podáváme starší a netučné, moučníky mohou být sladké, pozor však na větší množství tuku.
- Povolena je rýže, krupičné i moučné noky, těstoviny, brambory, knedlíky a různé obilninové kaše.
- Maso může nemocný konzumovat vždy netučné, už proto, že je povoleno pouze 40 – 50 g tuků denně.
- Ovoce podáváme bez slupek a zrníček, přednost dáváme mladé zelenině, může být tepelně i mechanicky upravená.