Slzení očí v zimě

Někomu v zimě zcela postačí, když přejde z venkovního vymrzlého počasí do teplé místnosti a rázem mu začínají slzet oči. Nejedná se o nic, co by ohrožovalo vaše zdraví, ale příjemné to taky není. Jak je tedy možné to minimalizovat a co slzení způsobuje?

Je zvýšená citlivost na změnu teploty běžná?

Velká změna teploty může u někoho být impulsem k slzení očí. Tady jde jen o zcela běžnou reakci, někdo je prostě v tomto ohledu citlivější. Může se však jednat i o slzení z jiných příčin. Může docházet ke zvýšené tvorbě slz nebo je nějak porušený jejich přirozený odtok z oka. Slzení může nastat i v případě, kdy je v oku nějaké cizí těleso nebo zánět. Oči mohou slzet i v momentě, kdy se nacházíte v prašném prostředí.

Kdy se nejedná o běžnou reakci?

Lékaře navštivte, pokud se k slzení oka přidávají i další příznaky. Oko může být zarudlé, můžete pociťovat pálení nebo se tu objevuje hnisavý výtok. Žádejte konzultaci s odborníkem také, pokud se toto uvedené týká pouze jednoho oka. Může tu být zánět a je třeba jej zaléčit. Obvykle vám lékař doporučí kapky nebo mast a potíže by měly během pár dní ustupovat.

Po úrazech nebo zánětech se může stát, že byl poškozen systém, kterým jsou běžně z oka slzy odváděny. Vyskytuje se to často i u novorozenců a malých dětí, kdy je zde vrozená porucha průchodnosti slzných cest.

Jak si sám pomoct?

Pokud se vás týká zvýšená citlivost na změnu teploty, nic s tím zřejmě neuděláte. Snažte se však ulevit svým očím, kde to jen jde. Samozřejmostí by mělo být adekvátní rozložení pracovního místa v kanceláři, abyste si dále nepoškozovali zrak. Pro zmírnění potíží bývá pacientům doporučováno nosit své brýle.

Zanechte odpověď