Sonograf neboli ultrazvuk se užívá při snaze o včasné odhalení rakoviny prsou. Někdy bývá mylně zaměňován s mamografickým vyšetřením, obě metody se však v některých ohledech odlišují. Ultrazvuku se obvykle dává přednost zejména u mladších pacientek.
Pokud v těle započne nádorové bujení, buňky se začnou nekontrolovaně množit a brzo mohou způsobovat škody v těle. U rakoviny prsu je velmi podstatné její včasné odhalení. Pokud je diagnóza stanovena včas, mívá velkou úspěšnost chirurgické odstranění nádoru.
Kdy se využívá?
Sonografie je první volenou metodou v diagnostice u mladších pacientek, je tomu tak zejména proto, že pomocí ultrazvuku se u těchto žen získá mnohem lepší zobrazení prsu. Jelikož v těle vlivem věku dochází ke změnám, u starších žen se již dává přednost mamografickému vyšetření a ultrazvuk zde může být pouze doplňkovou metodou. Vyšetření se tedy provádí při podezření na probíhající nádorové bujení v prsu nebo též při kontrole účinnosti léčby již dříve zjištěného nádoru.
Jak probíhá?
Celé vyšetření probíhá vleže, kdy nejprve lékař na oblast prsou nanese speciální gel. Ten zajistí dobrý vzájemný kontakt mezi tělem a sondou ultrazvuku. Tou pak lékař přejíždí po prsou a v oblasti podpažních uzlin, na monitoru se mu zobrazuje požadovaná část těla. Vyšetření není nijak bolestivé, je rychle provedené a výsledky jsou okamžitě známé.
Kdy je větší riziko rakoviny prsu?
O zvýšeném riziku vzniku rakoviny prsu se hovoří zejména v případech, kdy je v rodině ženy k tomuto onemocnění patrný sklon. Nemusí se nutně jednat pouze o rakovinu prsu, ale stačí výskyt rakoviny mezi příbuznými obecně. Větší dispozice k nemoci jsou u žen starších 45 let, ale též u těch, které kouří, trpí obezitou nebo jsou vystavené velkému stresu.
Z těchto důvodů u žen starších 45 let pojišťovny hradí každé dva roky mamografické vyšetření. Pokud je u pacientky zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, může se s preventivním vyšetřením začít i dříve. V případech, kdy je u ženy z nějakého důvodu podezření na probíhající změny v prsu, je lékařem odeslána do specializovaného centra na vyšetření. Nejčastěji se tak děje v případě, že si žena při samovyšetření prsu nahmatá bulku nebo zjistí jinou nesrovnalost v oblasti prsou. Centrum je možné navštívit i bez konzultace s lékařem a vyšetření si vyžádat, pak si jej však pacientka uhradí sama.