Sopoty – víc než známá polská pláž

Prázdninová krajina plná šumění mořských vln, molo jako z Karibiku a zlatavý písek – přesně to si každý cestovatel vybaví, když padne název malebného lázeňské střediska Sopoty. Je sice třeba přejet autem přes celé Polsko, ale tato cesta rozhodně stojí za to.

Svou nevšední krásou přitahovaly Sopoty lidstvo už odnepaměti. Říká se mu také letní hlavní město Polska a vůbec byste si nepomyslel, že v roce 1283 daroval celé okolí Mstivoj II. řádu cisterciáků. První koupaliště zde sice vzniklo až v roce 1823, přesto si rychle vydobylo status oblíbené letní destinace. V roce 1999 pak bylo všeobecné přesvědčení potvrzeno udělením lázeňského statutu.

Sopoty

Sopoty jsou moderní letovisko s dlouhou tradicí

Doteků historie tu však najdete pomálu, pro Sopoty je díky častým renovacím a přestavbám charakteristická spíše moderní architektura s množstvím nevšedních památek. Mezi ty největší patří pravděpodobně Křivý dům, zpracovaný podle plánů architekta Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga (švédkého malíře). Dnes jde o nejznámější symbol měst – zvláště v noci totiž díky svému unikátnímu osvětlení vypadá jako něco, co rozhodně nemůže být skutečnou stavbou, ale mnohem více abstraktním obrazem.

Ulici Hrdinů nesmíte minout

Hned po příjezdu do města vás možná trochu zklame fakt, že většina ulic je pro vjezd aut uzavřena. Výjimkou není ani ta nejznámější – ulice Hrdinů Monte Cassino (Bohaterów Monte Cassino), procházející jako živá tepna středem města. Pokud chcete ochutnat kulinářské skvosty v cukrárnách a kavárnách nebo se potěšit některým z typických suvenýrů, budete tady zcela jistě na správném místě.

Promenáda po dřevěném molu

Máte rádi spíše klidnější procházky přírodou? Pak nezapomeňte navštívit nejdelší evropské molo, které vás potěší blízkostí moře a šeptajících vln. Ne vždy je tu však takový klid, zvláště po setmění tu svá křídla roztahují četné kavárny a v době konání oblíbených festivalů není na dřevěných prknech doslova k hnutí.

Náš tip. Doporučujeme především každoroční Festival dvou divadel, konaný přímo na sopotské pláži. Těšit na můžete třeba na ostřílené mořské vlky ale i setkání s opravdických Neptunem – vládcem všech oceánů.

Ubytujte se tam, kde vaši oblíbení hrdinové

Nabídek ubytování je v Sopotech opravdu hodně. Pokud si však chcete užít tu skutečně nejlepší, navštivte alespoň na jednu noc starou budovu Grand Hotelu v Monciaku. Budete tak mít šanci, že si pro svůj spánek vybere postel, v níž před vámi spaly takové hvězdy jako:

  • Marlen Dietrich
  • Charles Aznavour
  • Fidel Castro
  • Greta Garbo
  • Jan Kiepura
  • Charles de Gaulle

A na své i přijdou i milovníci pohybu a sportu. Sopoty jim nabídnou třeba jezdeckou školu, ale i fotbalový, ragbyový nebo atletický stadion, stejně jako závodní dráhu nebo třeba adrenalinovou stezku zdraví. Sopoty jsou zkrátka ideálním místem pro aktivní dovolenou, prokládanou trochou toho lenošení na pláži!

Zanechte odpověď