Spála je sice počítána mezi dětské nemoci, ale není výjímkou, že jí onemocní i dospělí, kteří se od dětí nakazí. V prvních dnech se spála projevuje jako počínající angína. Až výsev typické příznaky – vyrážky a malinově zbarvený jazyk – upozorní, že se jedná o jinou, vysoce infekční nemoc. Inkubační doba spály nebývá delší než dva až pět dní od nakažení. Spála se léčí antibiotiky.
Spála: vysoce infekční nemoc
Spála (scarlatina) je nakažlivá nemoc způsobená streptokoky (Streptococcus pyogenes). Přenáší se kapénkovou nákazou. Streptokoky mohou přežívat i několik dní.
Spála dříve patřila k infekčním nemocem, které vyžadovaly hospitalizaci na speciálním oddělení, karanténu v dětském kolektivu a přísnou dezifekci všech předmětů, kterých se nemocný dotýkal. V současné době se tak přísná opatření neprovádějí. Což na škodu věci, jak mohou potvrdit mnohé matky, jejichž děti (někdy i opakovaně) onemocněly spálou, kterou se nakazily od jiného dítětete (nebo dětí) v kolektivním zařízení, aniž by je kdokoliv upozornil na to, že se nemoc mezi dětmi vyskytuje. Někdy se spálpu od děté nakazí i jejich rodiče, kteří někdy nemoc považují za angínu.
Inkubační doba spály je krátká
Spálou nejčastěji onemocní děti od tří do desíti let. Často se jí nakazí v dětských kolektivních zařízeních. Nevýhodou je, že spálu lze dostat i opakovaně. Jestliže výskytu spály například mateřské škole není věnovába dostatečená pozornost, může dítě spálou spálou opakovaně onemocnět i ve velmi krátkém časovém úseku.
Inkubační doba spály je velmi krátká. Méně odolní („vnímavější“) jedinci mohou onemocnět už další den po nákaze. Ale i pro zdtanější není inkubační doba spály delší než do pěti dní.
Příznaky spály
- Spála začíná jako angína.
- Dítě (nebo i dospělý) má zimnici, ale přitom vysokou horečku, bolí je v krku, mandle jsou pokryty hnisavými čepy.
- Nemocný pociťuje bolest ve svalech a v kloubech, je unavený, spavý a apatický.
- Uzliny na krku jsou oteklé a bolestivé.
- Nemocný má chrapot, obtížně mluví, nechutná mu jíst, někdy zvrací.
- Po dvou až třech dnech se dosud bíle povleklý jazyk pacienta zbarví jasně červeně a jeho povrch je poset malými hrbolky, takže má vzhled zralé maliny („malinový“ jazyk při spále).
- Mezi další typické příznaky spály patří svědivá vyrážka v podobě červených krupiček. Ta se vyseje neprve pod pupkem, pak se šíří do podbřišku, na vnitřní stranu stehen, a dále na boky, do podpaží.
- Asi po čtyřech dnech vyrážka zmizí a v místě jejího výskytu se namocnému začne loupat kůže. Loupání kůže je nej výraznější na dlaních a na chodidlech.
- Vyrážka se sice nerozšíří do obličeje, ale nepřehlédnutelnými příznaky spály jsou do červena rozpálené tváře s nápadně bledým okolím úst.
- Příznaky spály jsou rovněž bílé pupínky na ušních boltcích, které se odborně nazývají Šrámkův příznak. Pupínky se někdy objeví o okolo nehtů.
Spála se léčí antibiotiky a někdy i léky snižujícími horečku.
1 komentář
Je mi 80 let, mám plicní fibrozu. Mohu se nakazit od vnučky spálovým bacilem. Děkuji