Spáleniny od slunce nejsou nikdy příjemnou záležitostí. Pokud však máte tu smůlu, že se vám spálí zrovna obličej, je to o to horší. Spálený obličej je jako každá jiná spálenina samozřejmě velmi bolestivý. Kromě toho je zde navíc poměrně velké riziko, že pokud jste si spálili obličej, budete mít také úžeh.
Jak poznat spálenou kůži?
Pravděpodobně všichni víme, jak taková spálenina vypadá. Pro jistotu si ji ale pojďme alespoň ve stručnosti popsat.
Pokud jste si spálili obličej, jako první to poznáte podle zarudnutí a bolesti kůže. Později se mohou objevit puchýře či mírný otok. Často bývá se spáleninami spojena také únava, bolesti hlavy a zvýšená teplota. Zkrátka a jednoduše se nejedná o nic, co byste jen tak přehlédli. Pokud si spálíte obličej, s jistotou to poznáte.
Jak poznat, jestli mám úžeh?
S obličejem spáleným od slunce bývá velmi často spojený také úžeh. Ten poznáte podle příznaků, jako jsou nevolnost, pocit na zvracení, zvracení, zrychlený tep, bolesti hlavy a zvýšená teplota až horečka. V extrémních případech může teplota přesáhnout až 40°C nebo dojít také ke ztrátě vědomí. V takovém případě je třeba co nejdříve navštívit lékaře.
Příznaky úžehu se mohou objevit se zpožděním. Úžeh se může projevit až po několika hodinách, často třeba večer nebo v noci. Pokud jste si spálili obličej, počítejte proto i s touto možností.
Jak spálenou kůži ošetřit?
Jako první je samozřejmě třeba kůži zchladit. Můžete si dát studenou sprchu, nebo jen přiložit studený obklad přímo na postižené místo. Chlazení spáleniny přinese takřka okamžitou úlevu.
Kromě studených obkladů je vhodné použít také zklidňující přípravky na kůži. Asi nejznámější a také velmi účinný je panthenol, který má zklidňující a regenerační účinky. Tento přípravek je dobré mít, obzvlášť v létě, vždy doma po ruce. Pokud se však stane, že ho zrovna nemáte a koupit už ho nestíháte, můžete použít v podstatě jakýkoliv jiný přípravek po opalování.
Případně je výborná také aloe vera. Jestli vám náhodou roste doma v květináči, nezdráhejte se ji použít a spálenou kůži jí promazat. Pakliže nemáte po ruce ani tu, klidně sáhněte po okurce, tvarohu či bílém jogurtu. Po čemkoliv chladivém, co vaši kůži nejen zchladí, ale také hydratuje.
Je samozřejmé, že žádný z přípravků po opalování včetně panthenolu by neměl přijít do kontaktu s očima. Dávejte proto při aplikaci na obličej pozor a pečlivě se očím vyhněte.
Co ještě mohu udělat kromě ošetření kůže?
Velmi důležitá při jakýchkoliv spáleninách je hydratace. Spáleniny spotřebují z těla hodně vody, proto by snadno mohlo dojít k dehydrataci. Dbejte proto na pitný režim a pijte raději ještě o něco více vody než obvykle.
Vhodné je také pobývat v nějakém chladném či klimatizovaném prostoru. Jednak proto, že vysoké teploty vedou k ještě větší potřebě vody, ale také kvůli zmírnění příznaků případného úžehu.
Pokud je spálenina obličeje rozsáhlá, tvoří se na ní puchýře, vyrážka či podobně, raději navštivte lékaře. Obvykle to však není třeba a se spáleninou se vypořádáte sami doma.
Co dělat, když mám úžeh?
Pokud máte ke spálenému obličeji také úžeh, udělejte zaprvé všechno z předchozích bodů – ošetřete spálenou kůži a přijímejte dostatek tekutin. Důležité ale je pít postupně – tak, jak si to vaše tělo vyžádá. Nemusíte do sebe násilím lít litry vody. Pravděpodobně byste ji totiž stejně vyzvraceli. Raději se vyvarujte také příliš studeným nápojům. Volte takové, které mají příjemně pokojovou teplotu. Vhodná je třeba minerální voda nebo sladký čaj.
Samozřejmě také netravte čas na slunci. Ideálně běžte do chladné místnosti s průvanem. Raději však ne hned do plně klimatizované místnosti – to by mohlo způsobit šokový stav. Je třeba teplotu snižovat postupně.
Pak zkrátka jen odpočívejte a čekejte, dokud se vám neudělá lépe. Pokud by se váš stav zhoršoval, jak už je zmíněno výše, vyhledejte odbornou pomoc.