Spalničky jsou velmi závažné virové onemocnění způsobené Paramyxoviry. V proočkované populaci je jeho výskyt minimální, ale může mít i fatální následky. Proto je dobré příznaky spalniček znát, a to především tehdy, byli-li očkování u vašeho dítěte z nějakého důvodu odloženo či úplně vynecháno.
Nebezpečné spalničky
Komplikace při onemocnění spalničkami jsou většinou způsobeny doprovodnou bakteriální infekcí, která napadá oslabený organismus. K nejčastějším problémům patří různé stupně pneumonie lépe známé jako zápal plic. Ta se vyskytuje u přibližně 6% nemocných. Nepříjemný je také úporný průjem, díky kterému tělo ztrácí cennou vodu a minerály. Průjmem trpí asi 6-7% nemocných. K méně nebezpečným komplikacím patří zánět středního ucha a nosních dutin (8% nemocných). Velmi vzácný ale také nejzákeřnější je zánět mozkových blan, který ze zpočátku vyvíjí skrytě. Prodělá ho zhruba 0,15% nemocných a pro třetinu z nich končí tato infekce smrtí. Další třetina nemocných nejčastěji dětí je postižena trvalým poškozením pohybového či smyslového ústrojí.
Infekce spalniček může také zhoršit, v některých případech dokonce způsobit, prudký zánět slepého střeva. Pozdě rozpoznaný zánět může vyústit až v protržení střev a zánětu pobřišnice. Nejhorší průběh onemocnění je pravidelně pozorován u podvyživených dětí z rozvojových zemí, kde se také spalničky významnou měrou podílejí na vysoké dětské úmrtnosti.
Spalničky příznaky
Inkubační doba onemocnění spalničkami se pohybuje mezi 10-14 dny. Tak dlouhou dobu trvá, než se po nakažení nemocí objeví první příznaky. Nejprve nemocný vykazuje symptomy silného zánětu horních dýchacích cest doprovázeného silnou rýmou, kašlem a mírným zánětem spojivek. Objevit se může i horečka přes 40°C a nevolnost. Typická zarudlá vyrážka na těle vyskočí teprve po dvou až čtyřech dnech. Zprvu se jedna o 3-5 mm velké sytě červené flíčky, které brzy začínají splývat ve větší rudé plochy, i když tomu tak nemusí být vždy.
Vyrážka začíná na obličeji konkrétně na čele a za ušima a pokračuje přes horní část trupu až ke končetinám. Může mírně svědit a kůže se na povrchu začíná odlupovat. Drobné červené flíčky se mohou vyskytnout i na ústní sliznic. Po třech dnech zpravidla dochází k ústupu ve stejném směru, v jakém vyrážka přicházela. Nejprve tedy zblednou končetiny a nakonec obličej. Ustupovat začnou i další příznaky jako horečka nebo nevolnost.
Infekční doba spalniček začíná již 1-2 dny před vznikem vyrážky a její délka není přesně známá. Spalničky se ovšem přenášejí velmi snadno jako kapénková infekce, proto jsou zvýšená hygienická opatření na místě. Ze studií vyplývá, že při přímém kontaktu s postiženým onemocní až 90% neočkovaných lidí. Spalničky jsou nejnebezpečnější pro děti ve věku 4-5 let, ale nakazit se mohou i dospívající děti či dospělí.