Spála je typický postrach dětských kolektivů, jakmile se ve školce nebo školce vyskytne, je třeba přijmout potřebná opatření a nemocného izolovat. Ani rodiny nemocného to nemají jednoduché. Jak spála vzniká a jak se léčí?
Co je spála
Spála je nemoc způsobená bakterií Streptococcus pyogenes, která se projevuje typickou spálovou vyrážkou. Nemoc nazývaná lidově spála je v podstatě spálová angína. Léčí se antibiotiky, do objevu penicilinu byla spála vážnou smrtelnou nemocí.
Nejčastějšími pacienty jsou děti ve věku 4 až 12 let. Nositelem bakterie je pouze člověk, stejně jako jejím přenašečem. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí nebo například trávicím systémem. Bakterie zůstává i na předmětech, s nimiž přišel přenašeč do styku, avšak jen po omezenou dobu.
Závažnou komplikací spály je toxický šok, který může u určitých citlivých osob nakažených spálou nastat. Jedná se o důsledek působení toxinu, který bakterie vylučují. Tento toxin je nebezpečný pouze pro lidi s vyšší citlivostí, u nich však může navodit život ohrožující stav.
Pokud se spála neléčí, může vést k poškození ledvin, poruchám centrální nervové soustavy nebo revmatické horečce. Pokud člověk spálou jednou onemocnění, získá imunitu vůči danému kmenu streptokoka, může však onemocnět jiným kmenem, který způsobuje stejné onemocnění.
Příznaky
Mezi nejčastější rané příznaky patří bolesti hlavy a zvracení. Čepy na mandlích, skvrny na jazyku, horečka a zimnice, to jsou nejčastější typické projevy, se kterými se každý nemocný potýká.
Spála se pozná během prvních dvou dnů i tak, že původně bílý povlak na jazyku se změní v sytě červenou, až malinovou barvu. Výskyt vyrážky postupuje od podbřišku přes hrudník po stehna a lokty.
Kdy je riziko největší
Nejohroženější skupinu tvoří děti v rozmezí 4–12 let, nemoc se samozřejmě nejlépe šíří v zimě a na jaře.
Proti onemocnění neexistuje vakcína a prevence spočívá v podstatě jen v dodržování hygienických návyků. Pokud onemocní dítě zařazené do dětského kolektivu, musí být okamžitě izolováno. Stejně tak dítě, které je rodinným příslušníkem nemocné osoby, nesmí po dobu jednoho týdne do dětského kolektivu.