První týdny po narození dítě z velké části prospí. Spánek je pro kojence nesmírně důležitou „činností“ – během spánku nabírá síly, aby se dokázalo adaptovat na svět. Ale spánek kojence by neměl být bez dozoru dospělých. Spánek je pro kojence stejně tak důležitý jako jídlo. Proto spícího kojence ke krmení nebudíme.
Spánek je pro kojence hlavní činnost
Kojenec se probudí, zapláče. Maminka jej přebalí, ošetří, nakrmí a děťátko zase usne. Kojenec usíná po každém krmení (někdy i během kojení), na procházce v kočárku, po koupání. Zdravý a spokojený kojenec za den prospí i 20 hodin. Postupně se charakter spánku kojence mění na kratší etapy denního spánku a delší noční spánek. Potřeba spánku kojence se trochu zmenší už ve druhém měsíci. Ale ještě rok staré dítě prospí průměrně kolem 15 hodin denně (potřeba je ovšem velmi individuální).
Nejlépe usne v náručí
Zkušení odborníci doporučují, aby rodiče byli k miminku vlídní a laskaví a nějaký pevný denní řád mu nenutili. Kojenec potřebuje ze všeho nejvíc pocit jistoty, tepla a bezpečí. Proto je ideální, když maminky kojence uspávají ve svém náručí, pohupováním kolébky (kočárku) a vším, co je jejich děťátku příjemné. Nedoporučují se „tvrďácké“ metody uložit kojence do postýlky a nechat ho o samotě plakat tak dlouho, až se brekem natolik znaví, že usne.
Střežit spánek kojence
Dříve se miminka velmi často ukládala ke spánku na břicho nebo na bok, zejména měla-li maminka pocit, že si kojenec po jídle řádně neodříhl a mohl by si před usnutím ubliknout. Podle dlouhodobých sledování ale poloha na břichu zvyšuje riziko udušení nebo syndromu náhlého úmrtí kojence. Proto se v současné době propaguje trend ukládání kojence jedině na záda. Kojenec nikdy nesmí usínat bez dozoru dospělého člověka. Na bříško pokládáme miminko v době jeho bdění, aby se mohlo pohybově rozvíjet.
Bilogické hodiny
Už měsíční kojenec rozeznává den a noc. Nikoliv však podle tmy a světla, ale podle svých „vnitřních“ hodin, které mu napoví, kdy je čas k jídlu a bdění a kdy ke spánku. Miminko nespojuje noc se tmou, ale s tím, že bude dlouhou dobu samo. Zvláště kolem osmého měsíce mívá potíže s usínáním, v noci se budí a volá matku. Proto bychom ho neměli v tomto období nechávat večer samotné, protože potřebuje mít jistotu, že rodiče jsou nablízku. Již u novozenců jsou biologické hodiny spuštěny, ale nejsou ještě sladěny s vnějším rytmem dne. Proto mají kojenci přerušovaný spánek.
Kojenci po alkoholu nespí
Alkohol obsažený v mateřském mléce narušuje spánek kojenců. Srovnání průměrných údajů před časem v Pensylvánii ukázalo, že děti spaly o čtvrtinu kratší dobu po požití mléka s příměsí malého množství alkoholu než děti, které pily mléko bez alkoholu. Lékaři také prověřovali domněnku, že narušení spánku způsobuje samotná změna chuti mléka. Při podávání mléka ochuceného vanilkou bez alkoholu ovšem ke změnám spánkového rytmu nedošlo. Celý tento výzkum tak vyvrací populární radu našich babiček, že „panáček“ před kojením pomůže, aby dítě lépe spalo. Kojenec sice možná usne rychleji, celková doba spánku se ovšem zkrátí. Navíc vědci upozorňují na výsledky starší studie, podle níž mají děti vystavované alkoholu ve věku jednoho roku nižší motorické schopnosti než jejich vrstevníci.
2 komentáře
Mám 4.měsíčního klučinu. Už v porodnici nepotřeboval spát, tak jako ostatní děti – zkrátka do 2.měsíců věku větší část dne projedl než prospal (zbytek většinou proplakal). Teď mu stačí 7h spánku v noci s jednou přestávkou na jídlo a 2-3 hodinky přes den. Neboli, moje dítě, přesto že výtečně prospívá a je zdravé, tak na svůj věk téměř nespí. Ptala jsem se na to různých odborníků – pediatra, laktační poradkyně, Duly s certifikáty zaměřenými na vývoj a cvičení s dětmi, a prý je vše v pořádku – zkrátka ne všechny děti po krmení usnou – to moje se chce „společensky angažovat“.
ahojky ja mám taky 4 měsíčního chlapečka jak se narodil furt spinkal a ted za celej den spinká tak 2-3krat a to po hodince pak se chce pořád nosit papat nebo si povídat ale jen ne spinkat..v pul 7 večer ho okoupu a v 7 jde spinkat neusne jinak než při flašce jelikož je na sunaru..ani náruč nepomáhá.v noci spinká pěkně budí se 1-2 krat na jidlo.a to mezi 1-2 hodinou raní a potom kolem 5-6 a spinká až do 9-10 rána..jen někdy se mu zachce se pochovat tak mě vzbudí a neda si řic dokud ho nevemu..nedávno jsme měli období kdy mě ve 3 ráno vzbudil mličko nechtěl a plakal tak jsem ho vzala na ruky a začal se usmívat a breptal..prostě chtěl kecat..pak usnul až ve 4 ráno do te doby sem ho chovala..miminka jsou nevyspitatelné ale neda se jim odolat…:)